Dersane kavgası Zaman'da ayrılık getirdi

Zaman gazetesinin önde gelen yazarlarından Leyla İpekçi, yaşanan dersane kavgası nedeniyle gazetesi ile yollarını ayırdı. İpekçi veda yazısında cemaate çok sert eleştiriler yöneltti.

Dersane kavgası Zaman'da ayrılık getirdi

Cemaat ile AK Parti arasında bir süredir devam eden dersane kavgasında AK Parti'nin İdris Bal'ın istifasıyla ilk fireyi vermesinin ardından bugün de Zaman gazetesinden bir ayrılık haberi geldi.
 
Zaman gazetesinin önemli yazarlarından Leyla İpekçi, zehir zemberek bir yazı kaleme alarak gazete ile yollarını ayırdıç
 
Yazısında iki taraf arasında yaşanan kavga sonrasında ortaya çıkan nefretin hak aramayı adaletsizliğe dnüştürdüğüne dikkat çeken İpekçi, Zaman gazetesine sert eleştiriler yöneltti.
 
İpekçi, 'Yar yüzüne bakarken' başlıklı yazısında "Nefret ederek hak aramak bizi adaletli davranmaktan uzağa düşürüyorsa... Hak arama hakkımızı nefretin yayılmasını engellemekten öteye koymaya başlamışsak... Her şeyi bu uğurda kırıp döküyorsak... Hakikat üzere ittifak etme gayretimiz nefsin sınırlı terimlerine hapsolmuşsa... Hakka giden yolu tıkayan ‘İsmail'lerimizi bir bir kurban etmemiz gerekiyor olabilir." diyerek, nefret eden yüzlere artık bakamadığını vurguladı.
 

İpekçi yazısının devamında şu ifadelere yer verdi;
 
"Nefret eden yüzlere bakamıyorum ne zamandır. Yüzümüz Hakkı temsil ettiğinin şuurunu yitirmiş sanki. Birbirinden nefret edenler, kalp katliamı yaptıklarını fark edemez haldeler. Nefret ettiğimiz sürece kalbimizdeki nur parıldamıyor. Yüzleri aydınlatamıyor. Olmayanı olmuş gibi, olanı olmamış gibi gösteriyor bu nefret. Baktığımız her şeye kendimizin ya da başkalarının zannı karışıyor. Kurguladığımız gerçeklere bel bağlamakla yetiniyoruz. Razı mıyız...
 
Nereye bakarsak bakalım ‘yar yüzü'ne baktığımızı ve yüzümüzde ‘yar yüzü'nün tecellilerinin yansıdığını hatırlayarak bakabilmek istiyorum. Yazmak bu gayrete götüren bir vesile sadece bana göre. Sözlerimiz ve eylemlerimiz put olup çıkıyorsa, kelimeler ne niyet olabiliyor, ne amel. Yazabileceğim hiçbir şeyin kalmadığını görüyorum şu an için... “Allah ile beraber başka bir ilaha tapma. O'ndan başka ilah yoktur. O'nun yüzünden (zatından) başka her şey helak olucudur. Hüküm O'nundur ve siz O'na döndürüleceksiniz.”
 
İpekçi, yazısının sonunda "Benden buraya kadar. Hakkınızı helal edin." diyerek uzun süredir yazdığı gazetesine veda etti.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2013, 11:51
YORUM EKLE