Diyanetten Sosyal Ağlara Uyarı

Diyanet İşleri Başkanlığı, milyonlarca kişinin kullandığı sosyal ağlarla ilgili uyarıda bulundu.

Diyanetten Sosyal Ağlara  Uyarı

Habertürk Gazetesi'nden Aykut Yılmaz'ın haberine göre Diyanet'in ayşık dergisinde, sosyal paylaşım sitelerine yüklenen fotoğraflar dahilin ''Kişinin mahremiyetini sanal ortamda ifşa etmesi, bunu başkalarıyla paylaşması dinen uygun değil. Bu tehlikeye karşı dikkat edilmeli. Haramlardan ırak kalmak dahilin Allah'a dua ve ibadet edilmeli, daha uçurumarlı işlerle meşgul okunmalı ve artdaş çevresi buna göre oluşturulmalıdır'' kıymetlendirmesi yapıldı.

Kadını ve erkeğiyle internet kullanmanın bir hak olduğunu açıklataraf diyanet, ''Ancak bu konuda ıslakam ölçülerimizi muhafaza etmek durumundayız. Müslüman'ın ıslakamında hedilsiz dairede devinim etmek, iffetini korumak, çirkin söz ve eylemlerden ıraklaşmak,  kul haklarına, tesettüre, edebe riayet etmek; kısacası İslam ahlak ve adabı ile ıslakamak önem arz eder'' ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sanal ortamla alakali ikazları münakaşa uçurumattı.

''DİYANET'İN GÖRÜŞLERİ DOĞRUDUR''

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: Diyanet doğru söylemiş. Hdahil kimsenin bir başkasının mahremiyetini ifşa etmeye hakkı yoktur. Kendi mahremiyetini ifşa edenlere ancak bir tavsiyemiz olabilir; 'Yapmayın, doğru değildir, hoş değildir' diye.

''SANALIN GERÇEKTEN FARKI YOK''

Psikolog Nevzat Tarhan: Sanal denilen şeyin gerçekten ayrımı yok. Sanal ortamda ıslakanan şeyler gerçektir. Diyanet'in bu açıklamasını doğru buluyorum. Sanal denilen şeyler zararsız gibi algılanıyor. Halbuki sanal ortamda olan olaylar gerçek gibi ıslakanıyor. Özelini kendine saklamayı bilmeyen kişinin sanal ortamda hürlüğü olmamalı.

''DOĞRU AMA...''

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Kırbaşoğlu: Bu konuda içten olarak hususi ıslakamın dokunulmazlığını sağlamak dahilin söylüyorlarsa doğru söylüyorlar. Ama nihayet vakitlarda bu gibi sosyal medyanın kullanımını kısıtlamaya yönelik açıklamalar gündeme gelir oldu.  İktidara yönelik eleştiriler, itirazlar nihayet vakitlarda arkatığı dahilin bunu dini bir kılıfa büründürüp baskılamak dahilin mi bu konular gündeme gelir oldu?

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER