ETA Örnek Gösterilip, bebek katili Serbest mi Bırakılacak?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Öcalan'ın "ceza indirimi" talebiyle yaptığı başvuruyu önümüzdeki hafta karara bağlayacak.

ETA Örnek Gösterilip, bebek katili Serbest mi Bırakılacak?

ETA örnek gösterilip, bebek katili Öcalan serbest mi bırakılacak?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), bebek katili, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın "cezasının indirilmesi" başvurusu ile ilgili önümüzdeki günlerde karar verme beklentisi ne sonuçlar doğuracak?

AİHM, ETA üyesi İnes del Rio için terör mahkumlarının ceza indiriminden yararlanmasına karar vermişti. Öcalan için de aynı yönde karar çıkarsa, Türkiye, infaza ilişkin yeni bir düzenleme yapmak durumunda kalabilecek.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; 10 yıldır AİHM gündeminde bulunan Öcalan'ın infaz süresine ilişkin davanın kısa sürede sonuçlandırıp, kararın açıklanabileceği belirtiliyor. AİHM, daha öncekilere benzer bir kararı Öcalan için de verirse, Türkiye buna paralel olarak bir değişiklik yapmak durumunda kalacak. Terör suçundan mahkum olanların cezalarından indirime gidilmesi gündeme gelebilecek.  AİHM, daha önce değerlendirdiği başvurular sonunda iki örnek karar vermişti.

ETA ÜYESİNİN BAŞVURUSU HAKLI BULUNMUŞTU

ETA üyesi İnes del Rio'nun başvurusu haklı bulunmuş ve "terör zanlısı mahkumların birden fazla cinayet işlemesi halinde de ceza indiriminden yararlanabileceğine" karar vermişti. Rio'nun "serbest bırakılması" kararlaştırılmıştı. İngiltere'yi ise "bazı suçlardan müebbet alanların ölene kadar cezaevinde kalacaklarına ilişkin kanun" nedeniyle mahkûm eden AİHM, "en vahim suç işleyeni bile ölene kadar cezaevinde bırakmanın yani hiçbir zaman serbest bırakılma ihtimalinin olmamasının cezalandırma ilkelerine aykırı bulduğununu" belirtmişti.

SÜRE YENİDEN HESAPLANABİLİR

AİHM'nin infazla ilgili bu iki kararı Öcalan'ın infaz süresi ile ilgili davasını yeniden gündeme getirdi. Bu iki karara paralel olarak, Öcalan'ın talebi doğrultusunda, infaz süresiyle ilgili yeni hesaplama yapılması kararı çıkabilir, böylece süreç yeniden başlayabilir. Öcalan'ın cezası ile ilgili yapılacak bu hesaplamadan cezaevinde bulunan tüm terör suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2013, 14:19
YORUM EKLE