Google dev şirketi yerle bir etti

GOOGLE’ın arama algoritmasını şubat ayında değiştirmesi 2 milyar dolarlık Demand Media’yı yüzde 75 eritti.

Google dev şirketi yerle bir etti

Demand Media online bir medya deviydi. Şirket 2011 yılında 2 milyar dolar piyasa değerine sahipken şu andaki değeri 500 milyon dolar olarak ifade ediliyor. Şirketin kurucularından Richard Rosenblatt de şirketin kötü durumundan ötürü firmadan ayrıldı. Şirketin internet dünyasında yıldızının parlamasının nedeni ise Google’ın arama motorunu değiştirmesi.  

ALGORİTMA YOK ETTİ

Google bu yıl Şubat ayında arama motorundaki algoritma sistemini yeniden düzenledi. Bu sisteme göre spam olarak konumlanan siteler arama motorundaki indekste daha aşağıda yer alıyor. Böylece söz konusu siteler arama motorunda alt sıralarda yer aldığı için tıklanma sayıları da düşüyor. Söz konusu durum Demand’in dünyaca ünlü e-how.com sitesi de dahil olmak üzere pek çok sitesinin tıklanma oranını düşürdü. Tıklanma oranları düşünce siteler reklam da alamaz oldu. Ve böylece şirket küçüldü

GÜNDE 100 BİN DOLAR KAZANIYORDU

Böylece şirket için çöküş başladı. Günde sadece bir sitenin reklam gelirinden 100 bin dolar kazanan şirketin piyasa değeri yaklaşık 10 ay içinde yüzde 75 düştü. Demand aynı zamanda sitelerinde içerik üreten kullanıcılara da para veren platformları da var. İçerik sitelerine video ve ses kayıtlarıya katkıda bulunan bağışçılar 20 dolar ücret ödüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 12:23
YORUM EKLE