HDP Heyeti Kandil'e Gitti

HDP'nin İmralı heyetinde bulunan Sırrı Süreyya Önder dışındaki isimler, Kandil'de PKK yöneticileri ile Öcalan'ın müzakere taslağını görüşmek için Erbil'e gitti.

HDP Heyeti Kandil'e Gitti

Ankara'da, 'çözüm süreci'nden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen HDP'nin İmralı heyetinde bulunan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önderdışındaki isimler, Kuzey Irak'taki Kandil'deki PKK yöneticileri ile görüşmek için uçaklaErbil'e gitti. Heyetin, son İmralı ziyaretinde Abdullah Öcalan'dan aldıkları 'Çözüm süreci müzakere taslağını' Kandil'de KCK yöneticileri ile tartıştıktan sonra dönecekleri ve hükümet ile yeniden görüşecekleri belirtildi.

DAĞA ÇIKIP TASLAĞI GÖRÜŞECEKLER

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile dün görüşen HDP İmralı heyetinden Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Buluken ve DTK Genel Başkanı Hatip Dicle dün akşam Kandil Dağı'na gitmek için uçak ile Erbil'e gitti. Heyette uçak ile seyahat edemeyen Sırrı Süreya Önder yer almadı. Heyette bulunanların bugün Kandil Dağı'na çıkarak, 29 Kasım'dan İmralı'da yaptıkları görüşmede Abdullah Öcalan'ın kendilerine sunduğu ve aynı gün Kandil'e gönderdikleri, 'Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağını'KCK yöneticileri ile tartışacakları ifade edildi.

"HÜKÜMETİN TUTUMUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Heyetin KCK yöneticileri ile görüşmeden ayrı dün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptıkları görüşmenin detaylarınıda KCK yönetimine aktaracakları belirtildi. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 29 Aralık'ta Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmede Öcalan'ın hazırladığı 'Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağı' üzerine hükümet ve çözüm kurulu üyeleriyle görüştüklerini hatırlatarak, "Bu toplantılarda ortaya çıkan sonucu ele almak üzere bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız görüşmelerde hükümetin tutumunu KCK yetkilileriyle ele alacağız" dedi.

TEKRAR HÜKÜMETLE GÖRÜŞECEKLER

Kandil'den dönecek olan HDP heyetinin hükümet yetkilileri ile yeniden görüşecekleri ve KCK yöneticilerinin taslağa ilişkin görüşlerini hükümete iletecekleri daha sonra yenidenİmralı Adası'na gitmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER