HSYK'da yeni görevler belli oldu

Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığında gerçekleşen toplantıda HSYK'nın yeni görev dağımı belli oldu.

HSYK'da yeni görevler belli oldu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştiren Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda yeni görev dağımı belli oldu.

HSYK Başkanvekilliği ve 3. Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz, 1. Daire Başkanlığına Halil Koç ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz seçildi.

Buna göre,

1. Daire Başkanlığına Halil Koç, üyeliklere Kenan İpek, Yakup Ata, Mehmet Durgun, Rasim Aytin, Ömür Topaç ve İsa Çelik seçildi.

2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz, üyeliklere Taci Bayhan, Hayriye Şirin Ünsel, Mustafa Kemal Özçelik, Muharrem Özkaya, Ramazan Kaya ve Mahmut Şen geçirildi.

HSYK Başkanvekilliğine  3. Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz getirilirken, üyeler Şaban Işık, Ömer Kerkez, Kerim Tosun, Aysel Demirel, Ahmet Berberoğlu ve Turgay Ateş oldu.

HÜKÜMETİN DEDİĞİ OLDU

HSYK Daire Başkanlıkları için bir süredir tartışmalar yaşanıyordu. Yargı kulislerinden medyaya sızan bilgilere göre tartışmaların en yoğun yaşandığı 1. Daire Başkanlığı için milliyetçi kanat ile hükümet arasında kıyasıya rekabet vardı. 

Hakim ve savcıların atama ve yetkilendirme kararını veren 1. Daire başkanlığına hükümetin istediği Halil Koç seçildi. Milliyetçi kanadın 1. Daire Başkanlığı için önerdiği Metin Yandırmaz ise 3. Daire Başkanlığı'na atandı. 

2. Daire Başkanlığı için kesin gözüyle bakılan Mehmet Yılmaz'ın ataması ise şaşırtmadı. 

HANGİ DAİRE NE İŞ YAPIYOR?

HSYK 1. Dairesi, hakim ve savcıların atama, nakil, kadro dağıtımı işlerine bakıyor.

2. Daire, hakim ve savcıların yükselme, 1. sınıfa ayrılma işleriyle suç, disiplin soruşturma ve kovuşturması hakkında karar verip bu nedenlerle geçici yetkiyle yer değiştirme ve görevden uzaklaştırma işlerini yürütüyor. Daire ayrıca, meslekte kalmaları uygun görülmeyen hakim ve savcılar hakkında karar veriyor.

3. Daire ise hakim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etme, hakim ve savcıların görevlerini mevzuata uygun yapıp yapmadıklarını teftiş kuruluna denetletme, hakim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikayetleri inceleyip gereğini yapma, hakim ve savcılar hakkında soruşturma ve inceleme işlemleri için teklifte bulunma, göreve tekrar atanma, meslekten çekilme, görevin sona ermesi hakkında karar verme işlerine bakıyor.

HSYK'DA DAĞILIM NASIL?

22 üyeli kuruldaki dağılım; sosyal demokratlar 4, milliyetçiler 4, hükümet bakan dahil 10, cemaate yakın isimler ise 4 üyelik şeklinde oluşmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2014, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER