İdris Bal'ın partisine girecek mi? Günay açıkladı

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İdris Bal'ın kuracağı partiye ilişkin bir açıklama yaptı.

İdris Bal'ın partisine girecek mi? Günay açıkladı

Gülen Cemaati'ni yakınlığıyla bilinen ve AK Parti'den geçen yıl istifa eden İdris Bal yeni parti kuracağını açıklamıştı. AK Parti'den istifa eden İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, yeni parti çalışmalarının dışında olduğunu açıkladı:

"Şu aşamada bütün bu girişimlerin dışında kalmak ve önümüzdeki süreçte düşünce ve deneyimlerimi demokrasinin gelişmesi için uğraşan her kesimle paylaşmakla yetinmek kararında olduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyorum."

YENİ PARTİ KURANLARA BAŞARILAR

Günay, yazılı bir açıklama yaptı. Son günlerde, yeni partilerin kurulması çalışmalarıyla ilgili haberler basında yoğunlukla yer aldığını hatırlatan Günay, bunlardan birinin hafta sonu ilk büyük kongresini toplayacağı, bir diğerinin kuruluş işaretlerini verdiğinin bilindiğini söyledi.
 

O nedenle yeni siyasal arayışlar ve parti kurma girişimlerini saygıyla karşılıyorum. Bu çalışmaları iyi niyet ve üstün gayretle sürdüren bütün yurttaşlarıma başarılar diliyorum. Ancak, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye, ekonomik gelişmenin ve toplumsal dayanışmanın vazgeçilmezliğine inanan bir siyaset adamı olarak, şu aşamada bütün bu girişimlerin dışında kalmak ve önümüzdeki süreçte düşünce ve deneyimlerimi demokrasinin gelişmesi için uğraşan her kesimle paylaşmakla yetinmek kararında olduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyorum. “Bu haberler içinde zaman zaman adının geçtiğini belirten Günay, “Basında yer almanın ötesinde, kulislerde sıklıkla dillendirilmektedir. 55 milyon seçmenin var olduğu bir ülkede, bir partinin 20 milyon oyla bütün seçimleri kazanması ve kalan 35 milyon içinden muhalefetin tek başına veya birlikte yeni bir iktidar seçeneği oluşturmaması, elbette aşılması gereken bir siyasal tıkanıklığın işaretidir. Bu tıkanıklık, iktidarın gün geçtikçe yıpranmasına ve hırçınlaşmasına, muhalif kitlelerin de karamsarlığına sürüklenmesine yol açmakta ve demokratik gelişmenin geleceği için tehlikeler doğurmaktadır. 

PARTİ KURACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

AK Parti'den istifa etikten sonra bağımsız kalan Kütahya Milletvekili İdris Bal, partileşme noktasına geldiklerini ve her kesimden kişilerin partide yer alacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2014, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER