İki lidere tamzinat davası şoku

TÜRGEV, muhalefetin 2 lideri, Kılıçdaroğlu ve Başkanı aleyhinde 100'er bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

İki lidere tamzinat davası şoku

Bilal Erdoğan'ın yönetimi kurulu üyeliğini yaptığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), açıklamalarından dolayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye 100’er bin liralık tazminat davası açtı.

TÜRGEV adına İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iki ayrı dilekçe sunan Avukatlar Selma Yıldız ve Osman Bozkurt, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den 100’er bin liralık manevi tazminat talebinde bulundu.

Dilekçede CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, TÜRGEV’in kendisi hakkında açtığı davaları soran gazetecilere yaptığı açıklamalarda vakfa hakaret ettiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun vakıf hakkında gerçeklikle ilgisi olmayan, hakaret ve iftira içeren, hiçbir şekilde eleştiri ve yorum sınırları çerçevesinde değerlendirilemeyecek sözler sarf ettiği belirtilen dilekçede, vakfın onur, şeref ve saygınlığına tahkir niteliğindeki ifadeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun 100 bin lira manevi tazminat ödemesi talep edildi.

Mahkemeye Devlet Bahçeli hakkında sunulan dilekçede ise Bahçeli’nin Ankara Arena Spor Salonu’ndaki bayramlaşmada yaptığı konuşmaların vakfın onur, şeref ve saygınlığına tahkir niteliğinde olduğu belirtildi. Bahçeli’nin konuşmasının hakaret ve iftira içerdiği, eleştiri ve yorum sınırları içinde değerlendirilemeyeceğinin ifade edildiği dilekçede, bu açıklamalarla vakfın manevi olarak yıpranmasına sebebiyet verildiği anlatıldı. Bahçeli’nin vakfı kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırdığına dikkat çekilen dilekçede, “Devlet Bahçeli’nin kullandığı ifadeler düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez” denildi.
Mahkemeye sunulan dilekçede Bahçeli’nin de 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER