İNCİRLİK ÜSSÜ VERİLDİ Mİ?

Türkiye'nin ABD ile İncirlik Üssü'nü konusunda anlaşmaya vardığı iddiası Başbakanlık tarafından yalanlandı. Başbakanlıktan "İncirlik Üssü konusunda varılmış yeni bir mutabakatın olmadığı, ancak görüşmelerin sürdüğü" açıklandı. Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi konusunda ise mutabakat sağlandı.

İNCİRLİK ÜSSÜ VERİLDİ Mİ?

Türkiye'nin, IŞİD operasyonları kapsamında ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerine İncirlik üssünün kullanımına izin verdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Associated Press ajansı, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, ABD'li heyetin Ankara'daki kritik temaslarında İncirlik Üssünün kullanımı için söz alındığı bilgisine yer verdi.

Başbakanlık'tan iddiayla ilgili yalanlama geldi. Başbakanlık kaynakları "İncirlik Üssü konusunda varılmış yeni bir mutabakat yok" dedi, ancak bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü de bildirdi. 

Başbakanlık, Amerika'nın İncirlik Üssüyle ilgili talebine ilişkin "Devam eden mutabakat dışında yeni bir mutabakat yok." açıklamasını yaptı.

Başbakanlık, Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi konusunda prensipte mutabakata varıldığı ancak eğitimin nerede ve nasıl verileceği konularında henüz bilgi olmadığını da açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER