IŞİD PETROLÜNDEN BAZI AKP'LİLER NEMALANDI

Wall Street Journal ve Newsweek'ten sonra bir skandal iddia da New York Times'dan geldi.

IŞİD PETROLÜNDEN BAZI AKP'LİLER NEMALANDI

Wall Street Journal ve Newsweek'ten sonra bir skandal iddia da New York Times'dan geldi. NY Times, ABD hükümetinin, IŞİD’in parasal kaynağının kurutulmasında en büyük engeli Türkiye'nin oluşturduğunu düşündüğünü yazdı.

ABD’li resmi kaynakların ifadelerine yer verilen haberde, IŞİD’in milyonlarca dolar tutarındaki petrol ticaretinin karaborsaya düştüğünü ve bundan bazı AKP'li hükümet yetkililerinin de rant sağlamış olabileceği vurgulandı

Batılı istihbaratçıların Irak ile Suriye ve Türkiye’nin güney sınır illerine yönelik petrol sevkiyatının izini sürdüğü belirtilen haberde, sevkiyatı yapan tankerlerin, ABD uçakları tarafından vurulup vurulmaması konusunda Pentagon’un uzun süre tartıştığı ifade edildi. Son günlerde tankerlerin vurulması fikrine daha ılımlı yaklaşıldığı dile getirildi.

ABD’li yetkililerin Türkye’nin hem petrol sevkiyatını hem de radikallerinin topraklarından geçişlerini kontrol edemediğini savunduğunu aktaran haberde, Obama hükümetinin de Ankara’yı açıktan eleştirmekten kaçındığı aktarıldı.

OBAMA-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ 'HASSAS' GEÇTİ

Gazete, NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başkan Barack Obama’nın görüşmesini bir ABD’li üst düzey yetkilisine dayandırdığı ifade ile "hassas" diye niteledi. NY Times, aynı yetkilinin "IŞİD’i dizginlenmek için Türkiye’nin kendisi karar verecektir." sözlerine dikkat çekti.

Gazetenin haberinde şu ifadeler yer aldı: "Kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda artık IŞİD’in finans kaynaklarına yapılacak operasyonlar için tartışmalar daha gergin geçiyor. Özellikle de geçen hafta çarşamba günü Obama’nın örgütü yok etmeye yemin etmesinden sonra."

PETROL ÖRGÜTÜN CAN DAMARI

Petrol ticaretinin IŞİD için büyük finans kaynağı olduğuna ve Türkiye’nin bunu engellemekte başarısız kaldığına işaret eden NY Times, Obama yönetiminin hem örgüte karşı koalisyon oluşturma hem de can damarı petrolü kesmede zorlandığını yazdı. Gazete, petrol kaynağının IŞİD için anlamını, "Örgüt mevcut militanlarının cebini doldurmak ve yeni militan devşirip nüfuz alanını genişletebilmek için nakit paraya erişimi hayati önem taşımakta’’ şeklinde tanımladı.

TÜRKİYE HAYAL KIRIKLIĞI

NY Times, uluslararası ilişkiler uzmanı Juan Zarate’nin görüşlerine de yer vererek, Türkiye’nin oluşturulmaya çalışılan koalisyonun bilinmeyeni olduğunu vurguladı. Zarate, "Büyük bir hayal kırıklılığı bu. Önemli bir NATO müttefiği sözkonusu ama IŞİD’e giden para, militan ve desteğini kesmeye niyetleri var mı yok mu beli değil" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER