İstanbul'a hafta sonu kar geliyor !

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre bu hafta sonu İstanbul'da sıcaklık sıfırın altına düşecek ve kar yağışı görülecek.

İstanbul'a hafta sonu kar geliyor !

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre bu hafta sonu İstanbul'da sıcaklık sıfırın altına düşecek ve kar yağışı görülecek

Antalya'nın Kemer İlçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı'nın zirvesine ve Hakkari'ye mevsimin ilk karı yağdı. Olympos Teleferik ile zirveye çıkan ziyaretçiler, beyaza bürünen dağda kartopu oynamanın keyfini çıkarırken Hakkari kent merkezi ile Çukurca ilçe merkezi yoğun kar yağışı ile birlikte beyeza büründü.

Meteoroloji hafta sonu yurdu etkisi altına alacak soğuk hava için uyardı. Cumartesi başlayacak karla karışık yağmur pazar günü yerini kar yağışına  bırakacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Aralık ayının soğuk geçeceğini söyledi. Kemer'de bu ay itibariyle yabancılar dahil toplam 200 bin kişinin ziyaret ettiği 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı'nın zirvesine, mevsimin ilk karı düştü.

Geçen ay 11 gün periyodik bakıma alınan Olympos Teleferik'le dağın zirvesine çıkan ziyaretçiler, burada kar sürpriziyle karşılaştı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgede kartopu oynayan ziyaretçiler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, yılın ilk karının yağmasıyla kış sezonunun başladığını belirterek herkesi Antalya'nın zirvesinde kar heyecanını yaşamaya davet etti. Gümrükçü, zirvede kar evleri yapacaklarını, sıcak şarap ile sucuk-ekmek verileceğini belirtti.

İSTANBUL'A KAR UYARISI!

Yurdumuz cumartesi günü, kuzeyden gelen yağışlı hava sisteminin etkisine girecek. Cumartesi günü batı bölgelerinden başlayacak olan kar yağışı, pazar günü yurdun büyük bölümünde etkili olacak. İstanbul'da hafta sonu sıcaklık sıfırın altına düşecek ve kar yağışı görülecek.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Aralık ayının soğuk geçeceğini söyledi.

KAPANAN YOLLAR AÇILIYOR

Erzurum'da kar ve tipi nedeniyle kapanan köy yolları birer birer ulaşıma açılıyor. Erzurum'un Oltu ilçesinde, 20 köy yolu ulaşıma açıldı. Yağan kar sebebiyle kapanan köy yollarını, Oltu Özel İdaresi Karla Mücadele ekipleri, gece geç saatlere kadar çalışarak ulaşıma açtı. Dümbüllü Deresi ve Anzav Deresi istikametinde yer alan 20 köy yolunu ulaşıma açan Oltu Özel İdaresi ekip başı Hüseyin Acar, "Kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarımızın tamamını açtık. Büyük bir özveriyle çalışan ekiplerime teşekkür diyorum" dedi.

ARAÇLAR DONDU

Kars'ta etkili olan kar yağışı ve tipinin ardından Sibirya soğukların hakim olduğu kentte, aşırı soğuklardan dolayı çok sayıda araç dondu, bazı vatandaşlar soğuktan korumak için araçlarının üzerine battaniye serdi. Kente genelinde etkili olan soğuk hava hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sabah erken saatlerde evlerinden çıkarak iş gitmek için araçlarına binen vatandaşlar, soğuktan donan araçlarını çalıştırmadı. Araçlarını çalıştırmak isteyen vatandaşlar başarılı olamayınca çareyi oto elektrikçileri aramakta buldu.

Bazı vatandaşlarda soğuktan korunmak üzere araçlarının üzerine battaniye ve halı serdi. Buna rağmen araçlarını donmaktan kurtaramayan vatandaşlar, soğuğa fazla dayanamayarak işlerine toplu taşıma araçlarıyla gitmek zorunda kaldı. Öte yandan, Kars'ta gece hava sıcaklığı eksi 20 derece olurken, sabah saatlerinde hava sıcaklığı eksi 14 derece olarak ölçüldü.

GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR

Van'da, sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı ve sis, yüksek kesimlerde trafiği olumsuz yönde etkiliyor.
Sabah saatlerinde başlayan ve belli aralıklara devam eden kar yağışı, yüksek kesimlerde sisle birlikte etkisini gösterdi. Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan 2225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile aynı güzergahtaki 2730 rakımlı Güzeldere Geçidi'nde kar yağışı ve sis sürücülere zor anlar yaşattı. Sürücüler araçlarının sis lambalarını yakarak seyrediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 14:17
YORUM EKLE