MİT TIR'ları davasında 2. duruşma da kapalı yapılıyor

Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'larının durdurulmasına ilişkin davanın ikinci duruşması Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde başladı. İlk duruşmada alınan gizlilik kararı nedeniyle davanın ikinci duruşması da kapalı yapılıyor.

banner311
MİT TIR'ları davasında 2. duruşma da kapalı yapılıyor


Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adana eski İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca'nın yargılandığı MİT TIR'ları davasının ikinci duruşması yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. 

Duruşma salonu önünde bekleyen yakınları ile kısa süre görüşen albay ve savcılar ardından duruşmanın görüleceği salona geçti. İlk duruşmada verilen gizlilik kararı nedeni ile davanın ikinci duruşması da kapılı gerçekleştiriliyor. Duruşma salonuna sadece albay ve savcıların eşleri alındı. Diğer yakınların ise içeri girmesine izin verilmedi. 

Davanın ilk duruşmasında iddianamenin okunması tamamlanmıştı. İkinci duruşma da ise savunmalara geçileceği belirtildi. 

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianameyi kabul eden Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına göndermiş, Başsavcılık da dosyayı, 'ilk derece mahkemesi' sıfatıyla yargılamayı yapacak Yargıtay 16. Ceza Dairesine iletmişti.


AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENİYOR

1 Ocak 2014 yılında Hatay'ın Kırıkhan ve 19 Ocak 2014'te Adana'nın Ceyhan ilçesinde MİT'e ait araçların durdurularak aranması sebebiyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak" suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Bağrıyanık, Çokay, Takçı, Şişman ile Karaca hakkında hazırlanan iddianamede, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "Devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

8 Mayıs'ta tutuklanan savcılar Bağrıyanık, Şişman, Takçı ve Karaca, Adana F Tipi Cezaevinden nakledildikleri Sincan F Tipi Cezaevinde, Kurmay Albay Çokay ise Ankara'daki askeri cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 12:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.