PKK'dan Yalçın Akdoğan'a blöf yanıtı: Biz ona göstereceğiz!

PKK yönetiminden gelen savaş tehditine "blöf" diyen Yalçın Akdoğan'a Kandil'den yanıt geldi: Biz ona ne yapacağımızı göstereceğiz!

PKK'dan Yalçın Akdoğan'a blöf yanıtı: Biz ona göstereceğiz!

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, “Gerilla aktif olacak, Kürt halkı da serhildanı yükseltecek” dedi. Karasu, Yalçın Akdoğan’ın “Blöf yapıyorlar” sözlerine “Eğer doğru yaklaşmazsa biz ona ne yapacağımızı göstereceğiz” yanıtı verdi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Sterk TV’de katıldığı bir programda çözüm süreci konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinin PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından 2013 yılının Newrozu’nda başlatıldığını hatırlatan Karasu, “Önder Apo bu ortamı yaratarak Türkiye’de devletin ve toplumun demokratik çözüme hazırlanmasını ve AKP’nin adım atmasını da sağlatmak istedi. Fakat AKP hükümeti bu sürece girmemiştir. AKP hükümeti çatışmasızlık sürsün, gerilla silah bıraksın, sınır dışına çekilsin istemiştir. Savaşı ortaya çıkaran nedenleri ortadan kaldıracak hiçbir yaklaşım gösterilmemiştir” şeklinde konuştu.

"SURUÇ'TA GÖRDÜK ÇATIŞMASIZLIĞIN ANLAMI KALMADI"

AKP’nin çözüm politikası olmadığını ama bunun yanında çatışmalı bir durumu da çıkarına görmediğini belirten Karasu şöyle konuştu: “Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ya çözüm olacaktır ya da Kürt halkı bu mücadeleyi yürütecektir. AKP çözüm için adım atılmadığına göre mücadeleyi sürdürmekten başka bir seçenek kalmıyor. Çünkü Türk devleti çözüm için bırakın adım atmayı, karakol yapıyor, baraj yapıyor, demokratik gösterilere saldırıyor, karakol ve yol protestolarına saldırıyor, gençleri öldürüyor, yaralıyor. En son Suruç’ta gördük, halkın en doğal tepkisine bile izin vermiyorlar. Bu durumda tabii ki hareketimizin bu çatışmasızlık ortamını sürdürmesinin bir anlamı kalmamıştır.”

"GERİLLA AKTİF SAVUNMA İÇİNDE OLACAK"

Kürt sorununun savaş ile çözülmesini istemediklerini vurgulayan Karasu, “Kürt sorununun demokratik, siyasal yoldan çözülmesini istiyoruz. Ancak köle olmayı kabul etmiyoruz. Halk demokratik siyasal mücadelesini, serhildanını güçlü bir şekilde yürütecek. Artık sessizlik son bulacak. Kürtler, AKP’nin Kürt politikasını kabul etmeyecektir. Gerilla da aktif savunma içinde olacaktır. Artık öyle halka saldırma, halka baskı yapma, çözümsüzlükte ısrar etme kabul edilmeyecektir. Serhildanlar da gerilla da rolünü oynayacaktır” dedi.

AKDOĞAN'A BLÖF YANITI: ONA NE YAPACAĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ!

Son olarak Karasu halka seslenerek, “Özellikle halka sesleniyorum. Devletin en küçük yanlışına karşı dahi mücadele etmelidir. Sadece saldırdığında değil, Kürt sorununu reddeden bir söylem olduğu zaman tavır konulmalıdır. Türk devletinin çözümsüzlük politikalarının kabul edilmeyeceği gösterilmelidir. AKP ve devletini de çözüm için adım atmaya çağırıyoruz. Adım atmazsan bu tutum kabul edilmeyecektir, mücadele yükseltilecektir. Yalçın Akdoğan blöf yapıyorlar, taktik yapıyorlar diyor. Eğer doğru yaklaşmazsa biz ona ne yapacağımızı göstereceğiz.”

"TAMPON BÖLGE'Yİ İŞGAL SAYAR DİRENİRİZ"

Türk devletinin “tampon bölge” talebiyle ilgili de konuşan Karasu, “Türk devleti bir işgal hareketi yaparsa savaşılacaktır. Bu kabul edilmeyecektir. Tankların önüne serilip direnecekler. Halk direnecek yani. Buna Efrîn’de de Qamişlo’da da direnecektir. Her türlü yöntem devrede olur. Gerilla da serhildan da demokratik siyasi mücadele de devrede olur” dedi.

BARZANİ KOBANİ'DE IŞİD KAZANSIN İSTİYOR

Kobanê’de Kürt halkına yönelik saldırılarda AK Parti’nin rolü olduğunu söyleyen Karasu, KDP’yi de eleştirdi. Mesut Barzani’nin “Kobanê’ye yardım yapabiliriz” sözlerini eleştiren Karasu, “Niye yapmıyorsun. Laftır, sadece kamuoyuna yönelik bir açıklamadır. Tam tersine KDP şimdiye kadar DAİŞ’in kazanmasını, YPG’nin yenilmesini istiyordu. Kobanê’ye gidemiyoruz diyor. E gidebildiğin yerde hangi silah yardımı yaptın. Tanksavar silah yardımı yap, kapıyı aç. Bırak sen ambargo koymuşsun, kuşatma yapmışsın, hendek kazmıştır. Doğru gidemez Kobanê’ye ama başka türlü yardım yapabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER