Sahte alkolden ölenlerin sayısı 18'e çıktı

İSTANBUL'da sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 oldu. 18 Ekim'den bugüne kadar sahte içkiden dolayı 89 kişi hastaneye kaldırılmıştı.

banner311
Sahte alkolden ölenlerin sayısı 18'e çıktı

İSTANBUL 'da, 18 Ekim'den bu yana alkol zehirlenmesi nedeniyle ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. 

İl Sağlık Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, 18 Ekim'den bu yana sahte içkiden dolayı 89 kişi farklı hastanelere müracaat etti. Tedavi sürecinde elde edilen numunelerden, bu kişilerin alkolden zehirlendiği anlaşıldı.

Rahatsızlanarak hastanelere başvuranlardan 18'i alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirirken, 15 kişinin yoğun bakım servislerinde, 11 kişinin ise acil servislerde tedavileri devam ediyor. 

21 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

İstanbul’da çok sayıda kişinin ölümüne neden olan sahte içki soruşturmasında gözaltına alınan 21 kişi adliyeye sevk edildi. Soruşturma sonucunda ölümlere neden olan sahte içkinin 3 ayrı depoda üretildiği belirlendi. Şüphelilerin Karaköy’de bir depodan aldıkları ve etil alkol sandıkları metil alkolü sahte içki yapımında kullanınca ölümlere sebep olduğunu söyledikleri öğrenildi.

Gözaltına alınan depo sahibi ise şüphelilerin bilerek metil alkol aldığını iddia etti. Olayın dosyasını örgütlü suçlar savcısının devraldığı belirtildi. Öte yandan alkol üreticilerinden Hikmet B.’nin yaptığı sahte rakıyı içirdiği arkadaşlarından ikisinin öldüğü birinin ise yoğun bakımda olduğu öğrenildi. Hikmet B.’nin grip olduğu için içkiyi içmeyince ölümden kurtulduğu ortaya çıktı. Şüphelilerin hazırlanan dosyada 11 ölümden sorumlu tutuldukları öğrenilirken sahte içkiden ölenlerin sayısı 16’ya yükseldi. Alkol zehirlenmesi sonucu hastanelerde tedavi gören kişiler arasında durumları ağır olanların bulunduğu, ayrıca geçmişe dönük şüpheli ölümlerin araştırıldığı, bu nedenle ölü sayısının artabileceği belirtildi.

"BİZİ ÇEKMEYİN TERÖRİSTLERİ ÇEKİN"

Cinayet Büro Amirliği tarafından sahte içki soruşturmasında gözaltında tutulan 21 şüpheli sabah geniş güvenlik önlemleri alınarak Çağlayan Adalet Sarayı'na sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüpheliler arasında üreticiler, dağıtıcılar ve büfe sahipleri olduğu öğrenildi. Adliyeye çıkarılan şüpheliler fotoğraflarını çeken basın mensuplarına “Bizi çekmeyin askeri polisi öldürenleri çekin” diye bağırdılar. Şüphelilerin “Olası kasıtla çok sayıda kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden olmak” suçlamasıyla adliyeye sevk edildikleri öğrenildi.

ŞEBEKENİN ÇALIŞMA YÖNTEMİ ORTAYA ÇIKARILDI

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmayla ilgili hazırlanan dosyanın detayları da ortaya çıkmaya başladı. Polisin yaptığı çalışmada insanların ölümlerine neden olan sahte içkilerin Küçükçekmece’de Hikmet B., Bağcılar’da Süleyman Y. ve Esenler’de Nihat B. tarafından yapıldığı tespit edildi. Yapılan sahte içkilerin şişelendikten sonra Fatih, Küçükçekmece ve Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa bölgelerinde büfelere dağıtıldığı ve satışının gerçekleştiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında 8 büfe sahibinin bulunduğu sahte içki satılan büfelerinin mühürlendiği öğrenildi.

SAHTE İÇKİ YAPIMI İNTERNETTEN ÖĞRENİLMİŞ

Soruşturma dosyasında şüphelilerin etil alkol yerine bilmeden metil alkol alarak kullandıkları ve ölümlere sebep olduğu belirlendi. Küçükçekmece bölgesinde üretim yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Hikmet B. poliste verdiği ifadesinde “Rakı yapımını internet üzerinden öğrendim. Çok merakım vardı. Birkaç çalışma yaptıktan sonra yapabildiğimi gördüm. Geçtiğimiz haziran ayından bu yana sürekli yapıyordum. Ekim ayının başlarında polis beni yakalamıştı. Ancak mahkemeden serbest kaldım. Dışarı çıkınca yeniden ekipmanı mı kurup çalışmaya başladım. Ekim ayının 20’sinde Karaköy, Perşembe pazarına giderek daha önce de etil alkol aldığım dükkandan 60 kilogram etil alkol istedim. Bana 20’şer kiloluk 3 bidon halinde malı teslim ettiler. Evime geldiğimde 20 kiloluk ilk bidondan 30 kilogram rakı yapıp şişelere koydum.” dedi.

 

3 ARKADAŞINA SAHTE RAKI İKRAM ETTİ İKİSİ ÖLDÜ BİRİ YOĞUN BAKIMDA

Yakalandığında sahte pasaportla Bulgaristan’a kaçma hazırlığı yaptığı belirtilen Hikmet B. ilk arkadaşlarına ikram ettiğini belirterek ”Arkadaşlarımı çağırdım. Daha önce de aynı yerden alkol alıp yaptığım için içim rahattı. Birlikte içmeye başladık. Ben grip olduğum ve ilaç kullandığım için o gece içmedim. Birkaç gün geçtikten sonra ortada görünmeyen arkadaşlarımı aradım. İkisinin öldüğünü birinin ise yoğun bakımda olduğunu yakınlarından öğrenince paniğe kapıldım. Aldığım alkolü lavobaya döktüm. Sonra polisler beni yakaladı” dedi.

"BANA ETİL ALKOL YERİNE METİL ALKOL SATANLARDAN ŞİKAYETÇİYİM"

Şüpheli Hikmet B. yaptığından çok pişman olduğunu ve vicdan azabı çektiğini belirterek kendisine etil alkol yerine metil alkol satan dükkan yetkililerinden şikayetçi olduğunu söyledi. Şüpheli Hikmet B. “Ben daha önce de içki yapmıştım. Kimse ölmedi. İçkiye bilerek metil alkol koyacak kadar aptal değilim. Ölümlerin sorumlusu onlardır” dediği belirtildi.

"BİLEREK METİL ALKOL ALDILAR"

Öte yandan polis tarafından gözaltına alınan metil alkolün satıldığı dükkanın sahibi Ufuk Ç. ise şüphelilerin bilerek kendilerinden metil alkol aldığını söyledi. Ufuk Ç, metil alkolün 3'te bir oranında ucuz olduğunu belirterek “Olay sırasında ben dükkanda değildim. Gelip metil alkol istemişler çalışan çocuk da onlara istedikleri ürünü vermiş” dediği öğrenildi.

23 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA 5 ŞÜPHELİ ÖLÜM DAHA İNCELENİYOR

Sahte içkiyle ölenlerin sayısı 18’e yükseldi. Son olarak Vasıf Kaymal ve Suat Kırla'nın hayatını kaybettiği öğrenildi. İl sağlık Müdürlüğünden edilinilen bilgiye göre ise toplamda 85 kişinin alkolden zehirlendiği, 18 kişinin öldüğü, 23 kişinin yoğun bakımda olduğu ayrıca Adli Tıp Kurumu'nda 5 şüpheli ölümle ilgili incelemenin sürdüğü belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 15:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.