Terör Örgütü PKK' dan Cizre İtirafı

Terör örgütü PKK' nın dağ kadrosunca kaleme alınan yazı, örgütün Kobani benzeri bir girişimde bulunduğunu ancak bölge halkından destek göremediği için başarılı olamadığını ortaya koydu. 13 Şubat 2016 12:05

banner311
Terör Örgütü PKK' dan Cizre İtirafı

Güvenlik kaynaklarından elde edilen ve terör örgütü PKK'nın dağ kadrosu tarafından kaleme alındığı belirtilen bir yazı, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarının örgütte nasıl paniğe neden olduğunu gözler önüne serdi.

Yazıya göre, PKK başta Şırnak'ın Cizre ilçesi olmak üzere operasyonların düzenlendiği bölgelerde devlet ve halk arasındaki bağı koparmak, teröristlere takviye güç ve cephane gönderebilmek için her yolu denedi. Siyasi ve sivil toplum kuruluşu görünümündeki uzantılarına baskı yapan örgüt, sosyal medya üzerinden de "katliam yapıldığı" algısı oluşturmaya çalıştı.

Operasyonlarda ölenlerin terörist değil, sivil olduğunu öne süren terör örgütü uzantıları, operasyon bölgelerine girebilmek için sürekli eylem yaptı.- Kobani'deki senaryo Cizre'de işe yaramadı Yazıda, ayrıca Kobani için organize edilen "kalkışma"nın arkasında da PKK'nın olduğu açık bir dille ifade edildi. Kobani için düzenlenen yürüyüşler sayesinde, halkın arasına karışanlarla bölgeye silah, cephane ve takviye eleman gönderildiği itiraf edilen yazıya göre, Cizre için de aynı senaryo uygulanmaya çalışıldı. Bunun için "Büyük Botan yürüyüşü" yapılmak istendi ancak bölge halkı örgütün siyasi uzantılarınca yapılan çağrılara kulak asmadı.

Öte yandan, operasyonlar devam ederken, çukur ve barikat eylemlerinin bölgedeki diğer illere de yayılması için talimat veren örgüt, çağrılarına yanıt alamadığı illeri ise "hain" ilan etti.

CİZRE'DE HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Şırnak'ın Cizre ilçesinde hayatın normale dönmesine yönelik çalışmalar kapsamında, teröristlerce oluşturulan barikatlar iş makineleri yardımıyla kaldırılıyor.

Cizre'de terör örgütü PKK mensuplarına yönelik düzenlenen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" sona erdi. Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca 59 günün sonunda başarıyla tamamlanan operasyonun ardından ilçede detaylı arama çalışmaları başladı.

Güvenlik güçleri, operasyon kapsamında ilçede teröristlerceoluşturulan ve el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan çok sayıda barikatı kaldırdı, çukurları kapattı.

Arama tarama çalışmalarının devam ettiği ilçede bir taraftan da hayatın en kısa sürede normale dönmesine yönelik çalışmalara hız verildi. Yıkılan binalarda, hasar oluşan cadde ve sokaklarda hafriyat çalışmaları sürerken barikatlar da güvenlik güçlerinin kontrolü altında iş makinelerince kaldırılıyor.

Terk ettikleri evleri ateşe verdiler

Operasyonun tamamlanmasıyla terör örgütü üyelerinin ilçeye verdiği zarar da ortaya çıktı. Evleri, okulları ve camileri mevzi olarak kullanan teröristler, terk ederken bu yapıların birçoğunu ateşe verdi.Evler arasında duvarları yıkarak geçişi sağlayan teröristlerin, güvenlik güçlerine ateş açmak için binalarda delikler oluşturdukları görüldü.

Nur Mahallesi'ndeki Hacı Abdurrahim Camisi'ni mevzi olarak kullanan teröristlerin buradan sokağa kadar uzanan evlerin de duvarını kırarak atış yeri oluşturduğu tespit edildi. Cami içinde mevzilenen teröristlerin güvenlik güçlerine ateş açmak için caddeye kadar uzanan evlerin 6 duvarını kırarak kendileri için alanlar oluşturduğu belirlendi.

Bölücü terör örgütü üyelerinin cadde ve sokaklara yerleştirdiği çok sayıda el yapımı patlayıcı ile evlere tuzakladığı bombaların da imha edildiği bildirildi. AA

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 13:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.