TSK'dan çok önemli Sur açıklaması

TSK , Sur'da biten operasyonlarla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Genelkurmay açıklamasında, Sur'un tamamının kontrol altına alındığı belirtildi.

TSK'dan çok önemli Sur açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Sur'da tamamlanan operasyon sonrası aramalarda; 6 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildiğini , operasyonda toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının 365 olduğunu,ilçenin tamamının kontrol altına alındığını açıkladı.

 

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle: "Diyarbakır / Sur’da tamamlanan operasyon sonrası aramalarda; altı el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiş (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 365), ilçenin tamamı kontrol altına alınmıştır.

 

Şırnak / İdil’de icra edilen detaylı aramalarda; 1 adet Dragunov keskin nişancı tüfeği ve beş adet şarjörü, altı adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 23 adet şarjörü ve 815 adet fişeği, 14 adet RPG-7 mühimmatı, 20 adet el bombası, beş adet M-16 piyade tüfeği şarjörü, 180 adet M-16 piyade tüfeği fişeği, bir adet pompalı tüfek ve 25 adet mühimmatı ile muhtelif cins ve miktarda gıda malzemesi ele geçirilmiş, 33 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 461)

 

-Şanlıurfa / Siverek’de icra edilen operasyonda; 2 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların evleri ve arazide yapılan aramalarda; altı adet Kaleşnikof piyade tüfeği, beş adet şarjörü ve 195 adet fişeği, sekiz adet G-1 piyade tüfeği, dört adet şarjörü ve 87 adet fişeği, ikiadet G-3 piyade tüfeği, bir adet M-16 piyade tüfeği, yedi adet şarjörü ve 155 adet fişeği, bir adet el bombası ve üç adet hücum yeleği ele geçirilmiştir.

 

-Siirt / Kurtalan’da icra edilen arazi aramasında; iki adet tabanca, tabancalara ait iki adet şarjör ve üç adet fişek ele geçirilmiştir.

 

-Hakkari’de, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen mağaralarda; el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzeme (iki adet tüp, 80 m kablo ve 30 adet büyük boy pil) ile muhtelif cins ve miktarda yaşam, gıda ve giyim malzemesi ele geçirilmiştir. 

 

-Kilis / Gülbaba’da, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan sınırı geçmeye çalışan ve DEAŞ terör örgütü mensubu yabancı uyruklu bir şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

 

-Bölücü terör örgütüne üye olmak suçundan aranan Hakkâri / Şemdinli’de bir, Şırnak / Beytüşşebap’da iki olmak üzere toplam üç şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmiştir. "

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 15:30
YORUM EKLE