24 Nisan'da büyük bir oyun bozuldu

24 Nisan'da büyük bir oyun bozuldu

24 NİSAN'DA NE OLDU?

Her 24 Nisan’da olduğu gibi yine  “Soykırım kurbanları anılıyor” haberleri gündeme geldi.

Ermenilerin “Soykırımını Anma Günü” olarak kabul ettiği 24 Nisan 1915 tarihi, aslında İstanbul ve Anadolu’da terör-isyan hareketlerini organize eden Ermeni Komite Merkezleri’nin kapatılarak elebaşlarının tutuklandığı gündür.

Osmanlı Devleti, bütün uğraşmalarına karşılık Ermeni teröristlerin saldırılarını durduramayınca 24 Nisan genelgesini çıkararak komiteleri kapattı. Bağlantısını tespit ettiği Ermeni teröristleri tutukladı.

İstanbul'da tutuklananların sayısı 235'ti. Tespit edilen 610 komitecinin çoğu adreslerinde bulunamamıştı.

Tutuklananların bir kısmı Ayaş'a bir kısmı da Çankırı'ya gönderildi. Amerika ve Avusturya tebaasından olduğu anlaşılan Ermeniler ise sınır dışı edildi.

Çankırı ve Ayaş'taki tutuklulardan suçsuzluğu anlaşılan veya sağlık sorunları olanlar affedildi. Çankırı'da zorunlu ikamete tabi tutulan 155 kişiden 35'i suçsuz bulunarak serbest bırakıldılar. İçlerinde suçlu bulunan 25 kişi Ankara ve Ayaş hapishanelerine gönderilirken, 57 kişi Zor bölgesine sevk edildi. Ayaş'ta bulunan 70-80 kişiden de birkaçı serbest bırakıldı.

24 Nisan tutuklamaları esnasında çatışma meydana gelmedi. Ermenilerikatletme de olmadı.

Fakat komitelerin lider kadrolarının tutuklanması, muhtemel bir genel isyan etkisiz hâle getirdi. Eğer isyan gerçekleşseydi,  Osmanlı ordusu Çanakkale’de yapılan kara çıkarmasını durduramıyacaktı. Türk Milleti, mart- nisan ayında Van’da komitacıların yaptığı katliamdan daha beterini yaşayacaktı.

İşte her sene 24 Nisan’da yapılmak istenen budur. Yani gerçekleşemeyen, bastırılan bir isyana hayıflanmadır.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344