28 Şubat davasında emekli generallerin rütbeleri söküldü!

28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin rütbelerinin sökülmesine ilişkin idari işlem yapıldı.

28 Şubat davasında emekli generallerin rütbeleri söküldü!

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen emekli generallerin rütbelerinin sökülmesi talebiyle Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na yazı göndermişti.

Genelkurmay Başkanlığı, 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin rütbelerinin sökülmesine ilişkin işlemlerin tamamlandığını mahkemeye bildirdi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gönderilen yazıda, “Hükümlüler Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker haklarında mahkememizce verilen 13.04.2018 tarihli karar ve anılan hükümlülere ait kesinleşme şerhleri ekte gönderilmiştir. Kesinleşen karara göre 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 30 ve 31 .maddelerine göre gereğinin yapılarak infazından mahkememize bilgi verilmesi hususunda gereği rica olunur” denilmişti.

İşte cezaevine gönderilen emekli askerlerin bilinen son sağlık durumları:

ÇEVİK BİR

82 yaşındaki Emekli Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'de Demans hastalığı başlangıcı bulunuyor.

VURAL AVAR

83 yaşındaki Emekli Korgeneral Vural Avar, Alzheimer hastalığının yanı sıra ortopedik rahatsızlıklarla boğuşuyor.

HAKKI KILINÇ

81 yaşındaki Emekli Korgeneral Nöropatik rahatsızlık yaşıyor. Koah hastası olan Kılıç, oksijen maskesi takıyor.

79 yaşındaki Emekli Tümgeneral Kenan Demir de kanser tedavisi görüyor.

İLHAN KILIÇ

85 yaşındaki eski Türk Hava Kuvvetleri komutanı İlhan Kılıç'ın da hastalığı nedeniyle biberonla beslendiği belirtildi.

ÇETİN DOĞAN

Emekli 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın sağlık durumu şöyle:

Çetin DOĞAN 15.05.1940 doğumlu olup 81 yaşını aşmış durumda...

Ciddi sağlık sorunları olan Çetin Doğan’ın sağlık durumuna ilişkin sağlık kurumlarınca verilen raporlarlar:

KRONİK KALP DAMAR HASTALIĞI VE HİPERTANSİYON

2003 yılında 5 damardan by-pass ameliyatı olan Doğan, kalp rahatsızlığı bulunmakta.

BÖBREK RAHATSIZLIĞI

Çetin Doğan Sincan Ceza ve Tutukevinde 28 Şubat Davasında sanık olarak tutuklu bulunduğu dönemde ani rahatsızlığı nedeniyle 21.02.2014 tarihinde Ankara Numune Eğt. Ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Böbrek rahatsızlığı devam ediyor.

YÜRÜME GÜÇLÜĞÜ

Çetin Doğan 2010 senesinde Balyoz Kumpası ile tutuklanmadan önce bel ve ayak ağrıları nedeniyle ameliyatı planlanmıştı. 22 Şubat 2010 tarihinde tutuklandıktan sonra şikayetleri devam ettiği için Silivri Yüksek Güvenlikli Tutukevi Kurumunca Silivri Devlet Hastanesine sevk edilmiş ve sevk edildiği hastane tabipliğince de ameliyat önerilmişti. Çetin Doğan’a ameliyat ve doktor seçme hakkı verilmediği için ameliyat olmayı reddetmişti. Doğan'ın rahatsızlığı bu suretle kronikleşmiş ve tahliye olduktan sonra 28.12.2014 tarihinde ‘Düşük Ayak’ teşhisi ile ameliyat edildi.

Ameliyat sonrası ağrıları geçmiş ise de ‘Düşük Ayak’ devam ettiği için yürümede zorlanmakta ve omurilik boyunca takviye için konulan platin çubuklar nedeniyle hareketleri önemli ölçüde sınırlandırmış, yürüyüşte, özellikle çorap giyme ve banyo yapmada eşinin yardımına ihtiyaç esnasında eşinin yardımına bağımlı kalmakta.

YORUM EKLE