33 Dakikada 11 Haziran servisçi eylemi!

Ataşehir'de araçlarına plaka tahdidi isteyen yüzlerce servisçi, eylem yaptı. Seslerini duyurmak için Ankara'ya yürümek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale ederek yürüyüşe izin vermedi.

banner170

Sabah saatlerinde oda binası önünde toplanan kalabalık sık sık slogan attı.

22. Komite başkanı Ahmet Karakış ve İSTAB Başkanı Turgay Gül'de destek vermek için İSAROD Merkez binasına geldi.

Üzerlerine “Servisçiler Haklarını Arıyor" yazılı tişörtler giyen grup üyeleri ellerinde Türk bayrakları sallayarak slogan attı. Burada bir basın açıklaması yapan İSAROD Başkanı Hamza Öztürk , plaka tahdidi taleplerini gündeme getirmek için Ankara'ya yürüyüş yapmak istediklerini söyledi.

Öztürk Açıklamasında şunları söyledi "Hepinizin bildiği gibi 25 mayıs 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sinan Erdem Kapalı Spor Salonunda esnaf buluşmasın da bir araya gelmiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız dönemin belediye başkanı Sayın Kadir Tobbaşa talimat vererek İstanbul’da servisçilerin plaka sorununu çözmesini istemişti. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu talimatı yerine getirmek yerine şuanda uygulanan ancak sektörün hiçbir sorununu çözmeyen taşımacılık kartı modelini geliştirdi.

19.03.2017 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımızla ikinci kez bir araya gelme şansını yakaladık. Bağcılar olimpik spor salonunda yapılan esnaf toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden aldıkları yanlış bilgi ve yönlendirmelerle birlikte hiçbir ilde olmayan plaka tahdidini size veremem demişti. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı konuşmalarda "plaka tahdidi olur ise öğrenci velilerin daha yüksek rakamlarla çocuklarını taşıtmak zorunda kalacaklarını da" söylemişti. Oysa Türkiye’nin hemen her ilinde taksiler, minibüsler, dolmuşlar ve halk otobüsleri 1986/10553 bakanlar kurulu kararı ile plaka tahdidi kapsamına alınmıştır.

Başkentimiz Ankara başta olmak üzere ,İzmir,Kocaeli ,Mersin ,Konya,Adana ,Bursa,Eskişehir,Manisa,Antalya gibi 35 ilde servis araçları için de çeşitli tarihlerde plaka tahdidi kararı alınmıştır.

1998 yılından beri plaka tahdidi uygulanan Ankara’da öğrenci taşıması fiyatları İstanbul’dan daha ucuzdur. İstanbul ve diğer büyükşehirlerde taşımacılık ücretlerini ulaşım koordinasyon merkezleri (UKOME) belirlemektedir. dolayısıyla tahdidin taşımacılık ücretlerini yükselteceği iddiası doğru değildir.

Şayet bizim talebimiz yanlış ise ,Türkiye'nin her yerinde taksi dolmuş ve minibüslerde ve Türkiye'nin 35 ilinde servis araçlarında neden plaka tahdidi uygulanmaktadır?

Bizler İstanbul servisçisi olarak kamuoyuna ve yetkililere sesimizi duyurmak, plaka tahdidi talebimizi gündeme getirmek için 11.06.2018 pazartesi saat:10:00 ‘da Ataşehir merkez binası önünde yapacağımız basın açıklamasının ardından binlerce esnafımızla birlikte Ankara'ya doğru yürümeye başlayacağız. " dedi.

Öte yandan İSTAP Başkanı Turgay Gül ise şöyle konuştu "Bizde sizlere destek vermek adına buradayız.Bizde şunu söylüyoruz, biz farklı bir şey istemiyoruz, 35 ilde uygulanan ve herkese verilen bu hakkı İstanbul'daki servis sektörüne de verilemesini istiyoruz.Talebimiz budur. Ayrıcalık istemiyoruz." dedi.

Çevik kuvvet grubun yürüyüşüne izin vermedi. Polis müdürleri ile servisçiler arasında konuşmadan sonra grup, Kayışdağı Caddesine kadar çevik kuvvet eşliğinde yürüdü.

GERGİNLİK YAŞANDI

Kayışdağı Caddesi'ne ulayan grubun önü tekrar TOMA ile kesilerek yürüyüşün bitirilmesi istendi. Servisçilerde Ankara'ya kadar yürümek istediklerini söyleyerek eylemi sonlandırmadı. Servisçilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Polis müdürleri caddede trafiğin kapandığını söyleyerek megafonla grubun dağılması konusunda sık sık uyarı yaptı. Grup uyarılara aldırış etmeyerek eylemlerine devam etti. Bunun üzerine çevik kuvvet biber gazı sıkarak gruba müdahale etti. Müdahale sonrasında servisçiler İSAROD yöneticileri tarafından Oda merkez binasına geri çekildi.

ODA MERKEZ BİNASINDA DURUM DEĞERLENDİRMESİ

Alandan geri çekilen servisçiler, Başkan Hamza Öztürk tarafından bilgilendirilerek bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi verdi.

Çıkan kararda Ramazan ayı bitimine kadar hergün İBB Saraçhane binası önünde iftardan sonra toplanılacak, Bayram sonrası ise hergün eylem yapılacak.

Görünen o ki servisçiler bu işten vazgeçmeyecek....

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 04:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151