ABD Temyiz Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları hakkında karar

ABD Temyiz Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları hakkında karar geldi.

ABD Temyiz Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları hakkında karar

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları ile protestocular arasında 4 yıl önce meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili görülen davada temyiz mahkemesi Türkiye'nin itirazını reddetti.

Mahkemenin ret kararı Türkiye aleyhine açılan ve Ankara tarafından temyize taşınan iki farklı tazminat davasının devam etmesi anlamına geliyor.

Üç yargıçtan oluşan Temyiz Mahkemesi, Türkiye'yi suçlu bulan alt mahkeme kararını incelerken, ABD hükümetinden de görüş talep etmişti. Bu görüş 10 Mart 2021'de ABD Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlıkları tarafından açıklanmış ve Türkiye aleyhine çıkmıştı.

ABD'deki bakanlıkların Türkiye aleyhine bildirdiği görüşte vurgulanan bir diğer konu ise, "protestocuların saldırıya uğradığında zaten yerlerde olduğu, kaçmaya çalışanların da yine Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edilmesiydi."

Bu durumlardan hiçbirinin yabancı ülke liderlerini koruyan güvenlik güçlerine tanınan ayrıcalıklardan olmadığının altı çizildi.

Temyiz Mahkemesi hakimlerinin görüntüleri izlediği ancak "Müdahelenin barışçıl protestoculara olup olmadığı konusunda kanaate varamadıklarını belirtildi"...

Temyiz mahkemesinin esas hakkında bir karara varmadığı vurgulanırken, duruşmanın bölge mahkemesinde görüşülmesi devam edecek...

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2021, 13:04
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344