ABD yeni bir PKK timi mi oluşturuyor?

Pentagon'un raporunda, Suriye’de PKK/YPG’lilerden oluşan 10 bin kişilik sözde ‘temizlik gücü’ kurulacağı vurgulandı. Bunun için de Suriye petrolünün satışından elde edilecek gelirle 200 milyon dolarlık kaynak kullanılacak.

banner311
ABD yeni bir PKK timi mi oluşturuyor?

Bölgede sular durulmuyor. ABD, Suriye'deki PKK'lılara yeni destek planları kuruyor. ABD, önce her türlü ağır silahlarla donattığı, koronavirüs salgını sürecinde de maske ve tıbbi malzeme gönderdiği PKK/YPG'lileri şimdi ‘temizlik gücü' adı altında paralı asker yapıyor. ABD'nin küstah planı Pentagon'un raporunda yer aldı. Yeni skandal planlamada; terör örgütü YPG/PKK ile El Tanif bölgesindeki muhalif grup sözde “Muğavir el-Tavra”dan bir “Temizlik Gücü” kurulacak.

YPG/PKK kontrolü altında yaklaşık bin 120 kişilik 5 komando bölüğü ve 600 kişiden oluşan anti-terör birliğinden oluşacak. Bu sayı, bütçe imkanlarıyla 10 bin kişiye çıkarılacak.

200 milyon dolar bütçe

Suriye'nin kuzeyinde kurulacak yeni yapının başında, “General Mazlum” kod adlı Şahin Cilo olacak. PKK/ YPG'lilerin çekirdeğini oluşturduğu eski IŞİD militanlarının yanında maaşlı yerel unsurların olduğu yeni yapı için Pentagon, 2021 bütçesinden kaynak istedi. Bu amaçla, yaklaşık 200 milyon dolarlık kaynak ayrıldı. ABD'nin maaş vereceği teröristlerin giderleri de Suriye'den elde edilip satılan petrol gelirlerinden karşılanacak.

Raporda yer aldı

Suriye'de CIA ve Pentagon'un planları arasında YPG/PKK'dan kurulacak olan sözde iç güvenlik gücü için 2021 ve 2022 arasında 4 bin terörist eğitilip silahlandırılacak.

Pentagon raporunda “ABD kuvvetlerinin Suriye'deki sayısının azaltılmasıyla Bakanlık, planlarını o bölgede ortak güçler için 10 bin personel toplayıp, onları idame edecek şekilde ayarladı. Kuvvet toplama faaliyeti, operasyonların tamamlanmasının ardından bölgede temizlik faaliyeti yapacak unsurlara odaklanacaktır” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.