ABD’deki 24.4 milyon dolarlık vakıf "Türken Vakfı"

Yeniçağ yazarı Murat AĞIREL'in 29 Haziran 2019 tarihli "Türken Vakfı" başlıklı yazısı;

ABD’deki 24.4 milyon  dolarlık vakıf "Türken Vakfı"

"Bu köşeden birçok vakfı, bu vakıflara bizim paralarımız ile tanınan imtiyazları, hoyratça kullandırılan kaynakları yazdım.

Bugün sizlere daha önce ABC gazetesinden Yılmaz Polat'ın gündeme getirdiği ve ABD medyasına da yansıyan TÜRKEN Vakfı'ndan bahsedeceğim.

Vakıf, ABD Gelir iradesinin (IRS) resmi kayıtlarına göre, vergiden muaf eğitim kuruluşu (501 (C) statüsünde 4 West 43rd Street Suite 316 New York, NY adresinde) 2014 yılında kuruldu. ABD'de dernek ve vakıf statüsünde kurulan vergiden muaf statülü kuruluşlar yabancı ülkelerden doğrudan para alamıyor. Yasaya göre, ABD'de kayıtlı vatandaş ve şirketler bağış yapabiliyor.

IRS kayıtlarındaki evraklarda yer alan listeye göre vakıf yöneticileri arasında kimler yok ki…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı ve Bakan Berat Albayrak'ın eşi Esra Albayrak,

Arnavutköy Cami İmamı Zürkarni Vardar,

Bilal Erdoğan gibi Kartal İmam Hatip Lisesinden mezun Haluk Gani,

Ensar Vakfı yöneticisi İbrahim Bacacı,

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın anne tarafından akrabası Halil Mutlu,

Serhat Kaan, Behram Turan, Fatih Hıdırlıgil, İsmail Kaan, Selim Çakır, Ömer Faruk Albayrak, Memiş Yetim, Gökhan Elkas, Mehmet Ali Usta, Ahmet Bayraktutar, Mustafa İlbeyli olarak gözüküyor.

Vakfın milyonluk gelirleri

Ensar Vakfı ve TÜRGEV öncülüğünde kurulan TÜRKEN Vakfı'nın başkanlığını kuruluşundan itibaren yürüten kişi Dr. Halil Mutlu, görevini 2018 yılında Yönetim Kurulu Üyesi Behram Turan'a devretti.

ABD'deki vakıfların tamamı her yıl form 990 adı altında bir form belgesini doldurup IRS'ye beyan ediyorlar. Bu formlarda vakıfların gelirleri giderleri, amaçları gibi beyanları var. Form içeriğinde vakfın, öğrencilere kalacak yer, eğitim, burs ve bağış sağlamak, kültürel bilinçlenmeyi teşvik etmek, Amerikalılara İslam'ı tanıtmak gibi amaçları olduğu beyan edilmiş.

TÜRKEN Yönetim Kurulu üyesi Memiş Yetim'in 2014 yılında doldurduğu ve imzaladığı IRS formuna göre TÜRKEN Vakfının varlığı 23 milyon dolar gözüküyor. Vakıf sunduğu form 990 belgesinin 9. sayfasında 24 milyon dolar paranın kaynağını  "bağış" olarak belirtmiş.

Ancak  bağışın kim tarafından yapıldığı bilgisine yer vermemiş. Gelirleri ile birlikte 2014 yılında bu bedel 24.4 milyon dolara çıkmış Masraflar düşüldüğünde ise rakam 23 milyon dolara düşmüş.

2015 yılında IRS'ye sunulan forma göre gelirleri olmuş aynı zamanda da giderleri de olmuş ve varlığı 22 milyon dolara düşmüş. 2016 yılında Haluk Gani imzalı IRS'ye sunulan forma göre ise mal varlığı 43.6 milyon dolara çıkmış.

TÜRKEN'in bağış olarak topladığı paradan New York'taki Albanian Islamic Cultural Center'a "eğitim bağışı" adı altında 312 bin ve 492 bin dolar verdiği görülüyor. Sahip olduğu taşınmazlar için de 120 bin 731 dolar emlak vergisi ödediği görülüyor.

Bu sadece vergisi!

TÜRKEN Vakfı dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Manhattan'ın göbeğinde 15,5 milyon dolarlık bir bina satın aldı, yerine 21 katlı bir "Türken-Evi" inşaatı yapıyor.  Vakıf binanın projesi için "Perkins+Will Amerikan" şirketiyle anlaştı.

Vakıf Boston, Virgina, Chicago, Manhattan, Queens ve Washington'da 11 adet yurtla barınma hizmeti sunuyor. Tek kişilik odaları 1300 Dolar,  çift kişilik odaları da 800 dolardan öğrencilere kiralıyor.

Vakıf ismini en son aldığı bir çiftlik evi ile duyurdu.

2016 yılında hayatını kaybeden ABD'nin efsanevi boksörü Muhammed Ali'nin Michigan'da St. Joseph Nehri'ne uzun bir kıyısı olan 328 dönüm araziyi ve üzerinde bulunan çiftliği yaklaşık 2.5 milyon dolara satın aldı.

Vakfın düzenlemiş olduğu iftar yemeklerine Bilal Erdoğan, AKP Milletvekili Bülent Turan gibi isimler, galasına ise Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan katıldı.

ABD yasalarına göre Vakıf yurt dışından bağış alamıyor. Vakfın sunduğu formlarda yapılan bağış miktarı var ancak kişi ya da kurum ismi bulunmuyor.

Hemen ilk akla gelen soru şu…

Vâkıfa milyonlarca doları kimler niye bağışladı?

CHP'nin ABD temsilcisi Yurter Özcan ABD Hazine Bakanlığı'na tam da bu soruyu sordu. Cevap aldığında bizler de öğrenmiş kamuoyuna aktarmış olacağız."

NOT: Yazımda bahsettiğim belgeleri akıllı telefonlarda bulunan kare kod uygulaması ile görebilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 22:53
YORUM EKLE