Af Bekleyenler Bahçeli'ye Mesaj Yağdırıyor

24 Haziran Seçimleri sonrası MHP'nin sandıktan güçlü çıkması, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin af çıkışını yeniden gündeme getirdi.

banner311
Af Bekleyenler Bahçeli'ye  Mesaj Yağdırıyor

Seçim öncesi bu yöndeki çıkışı karşılık bulmayan Bahçeli'nin getireceği yeni af talebinin, karşılık bulabileceği belirtiliyor.

Sandıktan MHP'nin güçlü olarak çıkması, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin af çıkışını yeniden gündeme getirdi. Gazete Habertürk'ün haberine göre seçim öncesi bu yöndeki çıkışı karşılık bulmayan Bahçeli'nin yeni bir af talebinin karşılık bulabileceği belirtiliyor.

Cezaevlerinde yakını bulunanlar da sosyal medyada sürekli af talebini dile getiren paylaşımlar yapıyor ancak Adalet Bakanlığı kapsamlı bir genel af uygulamasına sıcak bakmıyor. Bunun yerine kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartlarının esnetilmesi, denetimli serbestlik süresinin uzatılması gibi seçenekler değerlendiriliyor.

245 BİN MAHKÛM VAR, 3 GRUP YARARLANAMAYACAK

Yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, cezaevlerinde halen 245 bin mahkûm bulunuyor. Bunların 50 bini terör (35 bini FETÖ) suçundan, 5 bini cinsel saldırı, 25 bini "adam öldürmek"ten cezaevinde.

Bahçeli'nin önerisine göre, bu üç suç grubu olası bir düzenlemeden yararlanamayacak. Önerilen düzenleme 40 bini hırsızlık, 24 bini dolandırıcılık, 55 bini uyuşturucu, 22 bini yaralama, 24 bini de diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü 165 bin mahkûmu kapsıyor.

ADALET BAKANLIĞI SICAK BAKMIYOR ANCAK...

"Af"fa sıcak bakmayan Adalet Bakanlığı'nın ise yeni bir denetimli serbestlik düzenlemesi ya da infaz düzenlemesi üzerinde durduğu belirtiliyor.

KAPSAMI GENİŞLETİLMİŞTİ

Ağustos 2016'da 1 Temmuz 2016'ya kadar işlenen suçlarda denetimli serbestlik süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarılmış, hapis cezaları için öngörülen koşullu salıverme oranı üçte ikiden yarıya indirilmişti. Eski düzenlemede 6 yıl hapis alan hükümlü 3 yıl hapis yatıp son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriliyordu.

TÜM SECENEKLER MASADA

2016 düzenlemesi ile ise 6 yıl hapis alan hükümlü 1 yıl hapis yatıp 2 yılı da denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriyordu. Adalet Bakanlığı'nda, 1 Temmuz 2016 tarihinin yakın bir güne çekilmesi seçeneği de masada bulunuyor. Bu sayede on binlerce hükümlünün erken tahliyesi gündeme gelebilecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
af
af - 2 yıl Önce

SN. BAHÇELİNİN ŞARTLARINI SÖYLEDİĞİ GİBİ AF GEREKLİ. ÜLKEDE SAVCI HAKİM KADROSUNUN ÜÇTE BİRİ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ. VATANDAŞLARDAN MAĞDUR MİLYONLAR VAR. AF ŞARTTIR.

vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

Yani dolanırdıcılık, hırsızlık, gasp ve uyuşturucu tacirliği hep kader mahkumluğu.
Ya bunlar yüzünden mahvolan hayatlar?

vehbiye elyan
vehbiye elyan - 2 yıl Önce

sayın bahçeli verdiyin sözü tut biz tutuk eyer bu yasa çıkmasa yalancı itibar kimse etmez daha gene seçim olacak kimse oy vermez daha söz güven namustur sizden afı bekliyoruz

Mahkum yakını
Mahkum yakını - 2 yıl Önce

Khk genel af ver demiyoruz kısmi af versen bile yeter sıcak bakmıyanlar liderler her yaşan bir mahkum adayıdır

Arzu Tolaman
Arzu Tolaman - 2 yıl Önce

@RT_Erdogan @dbdevletbahceli @MHP_Bilgi @abdulhamitgul