Afrika gazetesi darmadağın edildi

banner155

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki günlük gazete Afrika, TSK’nın Afrin operasyonu için “Türkiye'den bir işgal harekatı daha” başlığını atmıştı.

banner170

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bursa'da yaptığı konuşmada gazetenin manşetine tepki göstererek şöyle demişti:

"Kuzey Kıbrıs'ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış... ‘Türk ordusunu Kıbrıs'tan sonra yeni bir işgal yaptığını’ söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle, Kuzey Kıbrıs'ta onlara cevap vermeleri lazım."

Afrika Gazetesi'nin Lefkoşa'da bulunan ofisi önünde toplanan eylemciler yumurta, taş ve pet şişe savurdular.

Gazetenin ofisinin bulunduğu binaya girmek isteyen eylemciler ile polis karşı karşıya geldi. Eylemcilerin savurduğu yabancı cisimlerden dolayı apartmanın giriş kapısının camı kırıldı.

Polis, Özel Harekat ekiplerinin takviyesiyle önlemler aldı.

Eylem esnasında iki eylemci, KKTC, Türkiye ve İyi Parti bayraklarıyla Meclis binasının çatısına çıktı. 

Çatıdaki iki eylemci polis tarafından aşağıya indirilmeye çalışırken, eylemciler de Meclis avlusuna girmeye çalıştı, polis engel oldu.

Eylem sırasında Afrika gazetesinin binasına yönelen bazı eylemcilerin, yumurta savurdukları görüldü.

Milli ve Manevi Dayanışma Platformu adına AK Parti KKTC Temsilcisi Mehmet Demirci, Afrika gazetesini eleştiri sınırı aşmakla suçladı.

Demirci, Afrika gazetesinin önünde bugün yer alan eylemde yaptığı konuşmada, “Vatanın toprak bütünlüğün ve sınırlarını korumak amacıyla, uluslararası teamüllerin  kendisine verdiği yetkileri kullanan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, terör örgütlerini bölgeden temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile Kıbrıs Barış Harekatı arasında bağlantı kurarak eleştiri sınırı ve haddini aşan Afrika gazetesinin, böylesine hassas bir konuda TC Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alan yayın ve ifadeleri, asla Kıbrıs Türk halkının görüşleriyle örtüşmemektedir” dedi.

Afrika gazetesini “yalan ve yanlış” haber yazmakla eleştiren Demirci, Afrin’e yönelik harekatı işgal harekatı gibi göstermenin “alçakça” olduğu görüşünü ifade etti.

Demirci ayrıca, Afrika gazetesinin maddi olarak dış mihraklara bağlı olduğunu ve onların emirleri doğrultusunda haber yaptığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151