Akdamar Kilisesi'nde bu yıl 8'inci ayin düzenlenecek, Akşener 9 yıl önce ne anlatmıştı

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenecek ayinin, sınırlı sayıda katılımla yapılacağı, ayinin yapılacağı gün Akdamar Adası'na ziyaretçi kabul edilmeyeceği açıklandı.

banner311

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Akdamar Adası’ndaki Akdamar Anıt Müzesi'nde gerçekleştirilecek ayin için gerekli pandemi tedbirleri uygulanacaktır. Ermeni Patrikhanesi’nden de sınırlı katılımın olacağı ayin, saat 09.00 itibariyle başlayacaktır. Ayinin yapılacağı 06.09.2020 tarihinde Akdamar Adası’na ziyaretçi kabul edilmeyecek, akredite olan görevliler de gerekli kontrollerin ardından adaya alınacaklardır" denildi.

İLK AYİN 95 YIL SONRA YAPILMIŞTI

Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 915-921 yıllarında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan kilisede 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından da 2007 yılında uluslararası bir törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı. Tarihi Akdamar Kilisesi'nde ilk ayin 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010'da yapıldı.

AKŞNER’İN AKDAMAR KİLİSESİ HAKKINDA 10 YIL ÖNCE ANLATTIKLARI

İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener 2011 yılında henüz MHP’de iken İstanbul’da seçim çalışmaları için Hukukçuların düzenlediği bir programa katılmış ve Akdamar Kilisesisi hakkında ilginç sayılacak bilgiler paylaşmıştı.

2011 seçimlerinde “Ses Ver Türkiye” konsepti kullanılmıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP ile PKK arasındaki “biraz terör-biraz taviz” anlaşmasını bozabilmek için yetki istemişti.

Görüntüler Habererk.com tarafından çekilmiş ve onun şartlarında işlenmiştir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.