AKP' referandumdan sonra Suriyelileri Türk vatandaşlığına alacağız'

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ilk etapta 80 bin Suriyeliye, Türk vatandaşlığı verilmesi için çalışmaların sürdüğünü ancak tartışmaları önlemek için bu yöndeki adımın 16 Nisan'daki referandum sonrasına bırakıldığını açıkladı.

AKP' referandumdan sonra Suriyelileri Türk vatandaşlığına alacağız'

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Türkiye’deki Suriyelilere ilişkin Reuters haber ajansına konuştu. Kaynak “Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20 bin küsur (Suriyeli) aile var. Toplam 80 bin kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” dedi.

Suriyeli işçi sayısının on binden fazla olduğunu, belirli uzmanlık eğitimi almış olanların, meslek sahiplerinin ve Türkiye’de çalışma izni olanların vatandaşlık imkanından yararlanacaklarını belirten Kaynak, Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesinin zamanlaması için ise “16 Nisan’daki referandum öncesi Suriyelilere vatandaşlık verilip, bunların oy kullanacağı yönündeki tartışmaya meydan vermek istemedik. Bu nedenle şimdilik (referandum öncesi) bu konuda bir adım atılmadı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziyaddin Yeşilırmak
Ziyaddin Yeşilırmak - 4 yıl Önce

ZATEN SURİYELİLERİN YARISINDAN FAZLASINI TÜRK VATANDAŞI YAPTILAR,200 BİN SURİYELİYE KAMU KURULUŞLARINDA KADROLU İŞ VERDİLER,SURİYELİLERİN İŞE ALIMI DEVAM EDİYOR HEDEF 1 MİLYON SURİEYLİ KAMU KURULUŞLARINDA İŞE ALINACAKMIŞ