AKP’ye halktan uyarı! “Tarikatları istemiyoruz”

İslam'a alternatif din olarak sunulan cemaat, tarikat ve benzerlerine karşı millet duyarlı çıktı.

banner311
AKP’ye halktan uyarı! “Tarikatları istemiyoruz”

Optimar Araştırma Şirketi yaptığı son anketin sonuçlarını paylaştı.

Ankete göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vatandaşların yüzde 77,3'ünün cemaatlere karşı olduğu belirlendi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan Prof. Hilmi Demir'in paylaştığı veriler, hükümete yakınlığı ile bilinen Optimar Araştırma'ya ait. 

Optimar Türkiye'nin Nabzı 15 Temmuz Özel Araştırmasında  FETÖ darbesinin cemaatlere olan etkisini de ele aldı. 

Araştırma eğitim ve din işlerini tarikatların kontrolüne bırakan AK Parti'ye bir cevap olduğu kadar EHLİ SÜNNET yapılanmanın mimarı olarak Diyanet'e atanan Ali Erbaş'a da cevap niteliğini taşıyor.

VATANDAŞLAR CEMAATLERİ ARTIK İSTEMİYOR

Araştırmaya göre "15 Temmuz darbe girişimi cemaatlere güveniniz/bakışınızı olumsuz etkiledi mi?" sorusuna "Hayır etkilemedi, eskiden de güvenmiyordum, şimdi de güvenmiyorum" diyenlerin oranı yüzde 54,6, "Evet etkiledi, artık güven duymuyorum" diyenlerin oranı yüzde 24,5, "Hayır etkilemedi, hala güveniyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 8,5 oldu.  


VATANDAŞLARIN YÜZDE 12,4'ÜNÜN KONUYLA İLGİLİ FİKRİ YOK

Yanıt vermeyen ya da fikri olmadığını söyleyenlerin oranı da dikkate değer. Yüzde 12,4'ü bu soruya "Bilmiyorum, yanıt yok, fikrim yok" diye yanıt vermiş.  

CEMAATLERE GÜVENLERİN ORANI İSE YÜZDE 9,7

"Cemaat okullarına çocuğumu gönderirim" diyenle "bu yapılara güvenim devam ediyor" diyenlerin oranı birbirine yakın. Biri 8.5 diğeri ise diğeri yüzde 9,7.Araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından yorumlayan Prof. Demir, "Türkiye'de dindarlık çok hızlı biçimde bireyselleşiyor. Muhtemelen Z kuşağının yeni üyeleri ile birlikte bu artış yükselecek ve cemaat desteği daha da düşecek.Tabii bunda cemaatlerin maalesef yaşanan travmayı anlayamamasının ve yeni duruma uyum sağlayamamasının da büyük etkisi var" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.