Ali Rıza Demircan "Kur'an zinaya yasak getirmez"

banner155

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, Kuran-ı Kerim'in zinaya ceza getirmediğini belirterek, "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir" ifadesini kullandı.

banner170

"İslam'a Göre Cinsel Hayat" kitabının yazarı İlahiyatçı Ali Rıza Demircan Habertürk TV'de yayınlanan Açık ve Net programında Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, çocuk yaşta evliliklere yönelik verilen fetvalara ilişkin, "İslam alimlerinin çocuk yaşta evlilikle ilgili fetvaları Kuran-ı Kerim’i karalamadır, peygamberimize iftiradır, zulümdür. Rüşt ergenlik üstü bir durumdur. Bu da kadının lehine ve aleyhine olabilecek, parasal sözleşmeler yapabilecek ve üstleneceği görevlerin altından kalkabileceği bir ruhsal ve akli uygunluktur. Bir çocuğun böyle bir akli olgunlukta olması mümkün değil" dedi.

"İSTERSE SABAH KADAR DÖNÜP DURSUN"

Demircan, "Yatak yorgan meselesi din adına yorum yapılacak bir konu değildir. Hristiyani yaklaşımlarla biz cinselliği hafife alır olduk. Bu önemli bir olgudur. Erkek için de kadın için de cinsellik önemlidir. Adam yatağına girmiştir. Her insanda cinsel çağrışım yapabilir. İsterse kendi yatağında sabaha kadar dönüp dursun. Bunu fetva konusu haline getirmek anlamsız ve manasızdır" diye konuştu.

"İSLAM ATAERKİL DEĞİLDİR"

"İslam'ın ataerkil olması mümkün değildir" diyen Demircan, "İslam hukuku açısından kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bu noktada kadın korunur. Bizim kültürümüz ataerkildir" ifadesini kullandı.

"ZİNAYI KANUNLA YASAKLAMAK KURAN'A TERSTİR"

Demircan, "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir. İslam dininde zina hem suçtur hem de günahtır. Zina hem suçtur hem islamda 3. derecede büyük günahtır. Kuran zinaya ceza getirmez. Bir adam bir kişinin tanıklığında zina yapsa 4 şahit lazım. Günah işlemiştir, tövbe eder kurtulur. Alenen işlediği zaman İslam dünyasında düzeni bozduğu için..." diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Balaban Beyi
Balaban Beyi - 13 ay Önce

Yahu bu heriflerin DİNDEN ANLADIKLARI SADECE BELDEN AŞAĞI KONULAR MI?
Bu heriflerin hiç birisi beş kuruşluk adam değiller...Hatta insanlıkları bile sadece dış görünüşleri benzediği içindir..ULAN DİNDE DÜNYADA BAŞKA KONU YOK MU?

Sabri Kadirsever
Sabri Kadirsever - 13 ay Önce

BURADA ADI GEÇEN DİYANETÇİ YA EKSİK VEYA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞTİR YA DA HABERİ YAPANLAR EKSİK VEYA YANLIŞ YAZMIŞTIR. EĞER DİYANETÇİNİN SÖZLERİ ÇARPITILMADI İSE ŞU SÖZÜME BAKALIM NE DİYECEK:
BİRİ SİZİN KARINIZLA ZİNA YAPSA VE BUNU SADECE BİR KİŞİ GÖRSE, O BİR KİŞİ BUNU SANA SÖYLESE, SENİN NE KARINA NE DA KARINI DÜZEN ADAMA BİR ŞEY DEME VE DARP ETME HAKKIN YOKTUR. ÇÜNKÜ; 4 KİŞİYİ BULMAN LAZIM EVVELA. HA AMA BEN CEZALANDIRIRIM DERSEN, O ZAMAN KURAN'IN DIŞINA ÇIKMIŞ OLURSUN. SEN DE GÜNAH VE SUÇ SUÇ İŞLEMİŞ OLURSUN.

SIRADAKİ HABER

banner151