Anıtkabir Çevresine "Yapı Yüksekliği 5 Kat olarak ayarlandı"

Dün yapmış olduğumuz "Anıtkabir'in etrafına rezidanslar dikilecek" haberimizde Ankara Büyükşehir'den açıklama geldi.

Anıtkabir Çevresine "Yapı Yüksekliği 5 Kat olarak ayarlandı"

Kamuoyunda Anıtkabir etrafına yüksek katlı imar verildiğine dair tartışmalardan dolayı vatandaşlardan gelen tepkiye kulak tıkamayan Zafer Partisi genel başkan yardımcısı İsmail Türk Ankara Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş'ın söz konusu bahsedilen parsellerde imarın on kat değil beş kat olduğunu bu şekilde onaylandığını açıklaması,Cumhuriyet Ankara ve Atatürk hassasiyeti taşıyan insanları rahatlatması bakımından konuyu gündeme getiren zafer Partisi genel başkan yardımcısı İsmail Türk Ankara belediyesine ve belediye başkanına teşekkür ettiğini açıkladı.

İsmail Türk açıklamasında "Zaten haber tekrar okunursa Mansur Yavaş bey böyle bir şey yaptı açıklaması yapmadık Mansur beyden önce alınmış bir kararın uygulanacağı kamuoyunda tartışıldığı için bu konu gündeme tarafımdan getirilmiştir. Bizim istediğimiz Anıtkabir çevresinde tek katlı bile bir yapının yapılmasına izin verilmemesidir. Anıtkabir gölgelenmesin. Anıtkabir bir mezar değildir; Cumhuriyetimizi ve önderimiz, Ulu Önder Atatürk'ü simgeleyen manevi değeri vardır. Haberin temeli doğrudur Anıtkabir etrafında söz konusu parsele imar verilmiş ve onaylanmıştır ama on kat değilde beş kat olarak. Ankara belediye başkanının konunun hassasiyetine gösterdiği yakınlığı ve açıklamasına teşekkür ediyoruz" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarından, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Anıtkabir çevresini 10 katlı inşaata açtığına dair haberlerin mesnetsiz iddialar olduğunu belirterek açıklama yaptı.

“VATANDAŞLAR İTİRAZDA BULUNDU, İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLDİ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında şöyle denildi:

* “Belirtilen parselde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, Sayın Mansur YAVAŞ döneminde, 7221 sayılı yasa gereği kat yüksekliği belirlenmesi dışında,  herhangi bir plan değişikliği yapılmamıştır.

* Söz konusu parselin önceki dönemlerde onaylanarak yürürlüğe giren imar planında yapı yüksekliği “Serbest” iken, yeni dönemde en çok 7 katla sınırlandırılmasını içeren imar planı değişikliği Çankaya Belediyesi Meclisi ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararları ile onaylanmıştır.

* 7 katla sınırlandırılan plan değişikliği işlemine bir aylık askı süresinde vatandaşlarca itirazlarda bulunulmuştur.

* Büyükşehir Belediyemiz, vatandaşlardan gelen itirazları değerlendirmiş, Belediye Meclisine konuyu 7 kat olarak değil, 5 kata indirilmesinin uygun olacağı şeklinde sunmuştur.

“YAPI YÜKSEKLİĞİ 5 KAT OLARAK ONAYLANDI”

* Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi söz konusu parseldeki yapı yüksekliğini 5 kat olarak onaylamıştır.

* Büyükşehir Belediyesi Meclis kararının ilan-askı işlemleri Çankaya Belediyesi tarafından yürütülecektir.

“GÖKDELEN DİKİLİYOR” İDDİALARI

* Süreci şeffaf bir biçimde paylaşmamıza rağmen özellikle bazı çevrelerin “bu parsele gökdelen dikiliyor”, “Anıtkabir'in silüeti bozuluyor” şeklinde yaptığı açıklamaları iyi niyetli bulmuyoruz.


* Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara'ya hizmet etmeyi sürdürecektir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 12:47
YORUM EKLE