Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Gökçek dönemi için ilk suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'in 40 yıllık arkadaşı Refah Partisi eski Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan’ın boş arazisini 'depo yapacağım' diyerek belediye bütçesinden para aktardığı ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden  Gökçek dönemi için ilk suç duyurusu

Suç duyurusunda yer alan bilgilere göre, Hasan Hüseyin Ceylan, Ankara Altındağ Karacaören Mahallesi'ndeki 20 dönümlük boş arazisini Büyükşehir Belediyesi'nin ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi’ne 10 yıllığına kiraladı.

KİRALANDI ANCAK BOŞ KALDI!

Ancak ANFA Şirketi, “Fidanlık malzemelerinin deposu olarak kullanacağını” gerekçe gösterip kiraladığı 20 dönümlü arazide hiçbir işlem yapmadı. Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, bağlı kuruluş ANFA Limited Şirketi Hasan Hüseyin Ceylan'a 2015 yılı için 240 bin lira, 2016 yılı için 249 bin 120 lira ve 2017 yılı içinde 289 bin 323 lira ödeme yaptı.

GÖKÇEK GİDİNCE SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

Suç duyurusunda; Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etmesinin ardından Hasan Hüseyin Ceylan'ın da sözleşme gereği daha 7 yıllık bir süresi varken ANFA'ya başvuruda bulunarak sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetmeyi önerdiği ve sözleşmenin karşılıklı mutabakatla feshedildiği ifade edildi.

ANFA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Sözcü'de yer alan habere göre, müfettişlerin söz konusu kiralama işlemi hakkındaki başlatılan soruşturmanın raporlarını tamamlamalarının ardından, ANFA'nın avukatları, dönemin ANFA Genel Müdürü Ramazan Arslan, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Yaman, İşletmeler Müdürü Muhammed Akgün ve Hasan Hüseyin Ceylan ile birlikte Ceylan'ın ANFA'da Tesisler Müdürü olarak görev yapan yeğeni Enes Erçoban hakkında dolandırıcılık, TCK'ya göre iki ayrı maddeden görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, nüfuz ticareti ve azmettirme suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak ismi geçenlerin cezalandırılmasını istedi.

Dilekçede şu bilgilere yer verildi:

"Hasan Hüseyin Ceylan, Altındağ ilçesindeki Karacaören Mahallesi'ndeki 20 dönümlük boş araziyi ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi'ne 10 yıllığına kiraladı.

"ANFA, "Fidanlık malzemelerinin deposu olarak kullanacağız" diye kiraladığı arazide hiçbir işlem yapmadı. Ancak ANFA kullanılmayan arazi için Hasan Hüseyin Ceylan'a 2015'te 240 bin lira, 2016'da 249 bin 120 lira ve 2017'de 289 bin 323 lira ödedi.

"Gökçek'in belediye başkanlığından 2017'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın telkiniyle istifa ettirilmesinin ardından Hasan Hüseyin Ceylan'ın sözleşme gereği daha yedi yıllık bir süresi varken ANFA'ya sözleşmeyi karşılıklı feshetmeyi önerdi. Sözleşme iki tarafın mutabakatıyla feshedildi.

"Müfettişlerin söz konusu kiralama işlemi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında rapor yazmasının ardından ANFA'nın avukatları, dönemin ANFA genel müdürü Ramazan Arslan, yardımcısı Mesut Yaman, işletmeler müdürü Muhammed Akgün ve Hasan Hüseyin Ceylan'la birlikte Ceylan'ın ANFA'da tesisler müdürü olarak görev yapan yeğeni Enes Erçoban hakkında suç duyurusunda bulundu.

"Dilekçede Türk Ceza Kanunu'nun görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, nüfuz ticareti ve azmettirme suçlarından işlem yapılması talep edildi."

YORUM EKLE
YORUMLAR
IYI parti Çubuk
IYI parti Çubuk - 4 hafta Önce

Hırsızlar kaçın

Zaza
Zaza - 4 hafta Önce

YAW Bunların ömrü ,MAHKEME Kapılarında Geçer İNŞAALLAH . Yediler,Bitirdiler MEMLEKETİ,Verin Bakalım Hesabı.

Bingöl
Bingöl @Zaza - 4 hafta Önce

HASAT Zamanları bitti, Şimdi HESAP Zamanı.

SIRADAKİ HABER