Aslan alarmı: Türkiye'de 4 büyükbaş hayvan telef oldu!

Çorum'da bir hayvan sürüsüne saldırarak telef eden yabani hayvan köyde tartışma konusu oldu. Hayvanın aslan olduğu üzerinde durulurken köyün muhtarı dişi olduğunu da belirtti.

Aslan alarmı: Türkiye'de 4 büyükbaş hayvan telef oldu!

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Aşağı Emirhalil köyünde merada otlayan 4 büyükbaş hayvan, yabani hayvan saldırısında öldü. Sürünün Afgan çobanı saldıran hayvanın ‘aslan’ olduğunu iddia etti.

Olayın ardından bölgede bulunan fotokapanlar incelemeye alındı. Ayrıca araziye 'drone' taraması yapıldı. Ancak, herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Köyün Muhtarı Hasan Durak, çobanın cep telefonu ile aslanın fotoğrafını çektiğini belirterek, ''Aslanın dişi olduğunu biliyoruz, yavruları da yanındaymış, hal böyle olunca demek ki bizim bölgede erkek aslan da var'' dedi. 

Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, bölgede aslan olma ihtimalinin bulunmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

''Bu bölgede binlerce yıl önce aslanların olduğu biliniyor ama günümüzde böyle bir ihtimal söz konusu olamaz. Bazen hayvanat bahçelerinden aslanların kaçma durumu oluyor ancak yaptığımız araştırmaya göre böyle bir durum da söz konusu değil.''

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 19:14
YORUM EKLE