“Atatürk’ün yattığı Anıtkabir'i ziyaret ettim. İnanılmaz bir duygu”

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşinin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

banner311
“Atatürk’ün yattığı Anıtkabir'i ziyaret ettim. İnanılmaz bir duygu”

2016 yılında suikast sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova, Medya Günlüğü’nün konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Marina Karlova, Medya Günlüğü’nün konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, Andrey Karlov'un Atatürk'ten saygı ve sevgiyle söz ettiğini anlattı:

"Eşim Andrey, Atatürk için her zaman güzel şeyler söylerdi. Hatırlıyorum, 2001 yılında Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi görevlisi olarak Türkiye'ye ilk gittiğinde, Atatürk'e olan saygı ve sevgi kendisini çok etkilemişti. Moskova'ya döndüğünde bana, 'Marina, Atatürk’ün yattığı Anıtkabir'i ziyaret ettim. İnanılmaz bir duygu! Atatürk büyük bir lider, devlet adamı ve önemli bir şahsiyet' dedi."

Antalya'daki Özel Moskova Milletlerarası Okulu'ndaki bir müzede Karlov'a ait sergilenen özel eşyalar arasında Atatürk'le ilgili kitapların da bulunduğunu belirten işaret eden Karlova, "Eşim bahsettiğim ilk Türkiye ziyaretinin ardından Atatürk'le ilgili kitaplar da getirdi. Bu da eşimin, büyük şahsiyetten çok etkilendiğini gösteriyor. Kendisi de Atatürk'le ilgili araştırmalar yapmıştı ve görüşlerini beğeniyordu” diye konuştu.

MedyaGünlüğü’nden Fuad Safarov’un haberine göre Atatürk'le ilgili daha önce tarih kitaplarından bilgiler edindiklerine işaret eden Karlova, "Ama bu bilgiler yetersizmiş. Eşim çok etkilenmiş, Atatürk'ün dünyanın önemli liderlerinden biri olduğunu söylüyordu. Açıkçası beni de etkiledi. Ben de internete girerek Atatürk'le ilgili makale, yazıları okumaya başladım. Gerçekten de çok enteresan. Yıllar sonra eşim Rusya'nın Ankara büyükelçisi olarak atandı. Atatürk'le başlayan Türkiye ilgimiz, bugün sevgiye dönüştü. Evet Türkiye'yi ve Türk halkını seviyorum..." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.