Babacan ve Davutoğlu Kürt siyasetçilerin peşinde

Yeni parti hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın Kürt siyasetinin önemli isimleriyle görüştükleri iddia edildi.

banner311
Babacan ve Davutoğlu Kürt siyasetçilerin peşinde

Davutoğlu ile Babacan’ın ekipleri Doğu ve Güneydoğu illerinde pek çok isimle görüşütüğünü iddia eden Tarafsız Haber Ajansı’ndan Ferit Aslan’a göre, pek çok eski AKP il başkanı, çalışmalara Babacan’dan önce başlayan Davutoğlu ile hareket edecek.

Ahmet Davutoğlu'na yakın isimlerden oluşan bir ekip ile Ali Babacan'ın ekibinin ayrı ayrı Kürt siyasetçilerle görüştüğü belirtiliyor.

ESKİ HDP MİLLETVEKİLLERİ

Kulis bilgilerine göre, HDP’den istifa eden eski Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ve yine eski HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın adı Davutoğlu’nun kuracağı partinin kurucular kurulu üyeleri arasında geçiyor. Eski HDP milletvekili Ufuk Uras’ın da Davutoğlu’nun kuracağı partiye destek vereceği belirtiliyor. Alevi derneklerinden bir ismin de kurucular arasında yer alması bekleniyor.

ERDOĞMUŞ VE ERDEM’İN ADI BABACAN’IN PARTİSİ İLE ANILIYOR

Eski ANAP milletvekili olan ve hem AKP hem de HDP seçmeni üzerinde etkisi olduğu belirtilen Abdulbaki Erdoğmuş’un adının Babacan’ın kuracağı parti ile sık sık anılmaya başlandığı öğrenildi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen Erdoğmuş’un, Babacan’ın kuracağı partide yer alması halinde, partinin Kürt politikasında önemli bir etkiye sahip olacağı belirtiliyor. Erdoğmuş’un kardeşi Nimetullah Erdoğmuş halen Şanlıurfa Milletvekili olarak HDP’de siyaset yapıyor.

Babacan’ın partisi ile ismi anılan bir diğer kişi ise, Dicle Üniversitesinden anayasa profesörü Fazıl Hüsnü Erdem. AKP’nin bir dönem kurduğu yeni anayasa yazımı ekibinde de yer alan ve AKP tarafından 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır’dan aday gösterilen Erdem, 5’inci sıradan aday gösterilmesi nedeniyle seçim çalışmalarında yer almamıştı. Babacan’ın birlikte çalışmak istediği birçok ismin de halen belli görevlerde bulunmaları nedeniyle isimlerinin gizli tutulduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 20:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.