Bakan Soylu, Erhan Çelik'in evine giden polisleri geri çekti!

6 TRT çalışanı FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, Erhan Çelik'in evine polis gönderilmişti. Çelik'in evine giden polisler İçişleri Bakanı Soylu'nun telefonuyla geri çekildiği iddia edildi

Bakan Soylu, Erhan Çelik'in evine giden polisleri geri çekti!

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de yayımlanmasına ilişkin altı (6) çalışanına soruşturma açılmış ve FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. TRT çalışanlarına yapılan operasyonun Emniyet’e gelen “siyasi müdahaleyle” yarıda kesildiği iddia edildi. Hakkında savcılığın gözaltı kararı çıkardığı dönemin TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polislerin, doğrudan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekildiği ileri sürüldü.

Sözcü gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, Bakan Soylu'nun telefonu ile soruşturma savcısı Adem Akıncı, Erhan Çelik ile ilgili Emniyet’e “çok ivedi” yazı göndererek, “İlgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesini” istedi. Ankara Emniyeti’nde görevli üst düzey polis şefi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aradığını, operasyonu durdurmalarını ve gözaltı işlemini yapmamalarını söylediğini iletti. Görevli polisler ise “Eve girdik, operasyonu tamamlamadan çıkamayız” yanıtını verince, karşıdaki Emniyetçi “o zaman tutanak tutun çıkın” dedi.

Polisler, Erhan Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutup buradan ayrıldı.

Erhan Çelik’in de arasında bulunduğu 4 kişiye bu nedenle gözaltı işlemi yapılmadığı, kameraman ve montajcının arasında olduğu alt düzeydeki 6 çalışan bir gece gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

19 Aralık 2016’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen bir sergi sırasında Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Mehmet Mert Altıntaş tarafından vurulmuştu. Rus Büyükelçi Karlov'un vurulmasına ilişkin görüntülerin aynı akşam TRT 1 Haber’de sansürsüz yayımlanmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 17 Temmuz’da operasyon yapılmıştı. 6 TRT çalışanının gözaltına alındığı ve önceki gün adliyede ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı operasyonda o dönem TRT 1 Ana Haber sunucu Erhan Çelik’in de şüpheli olduğunu, evine giden polislerin “bulamadık” diyerek tutanak tutmaları medyaya yansımıştı.

YORUM EKLE