Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak'taki referandum kararı için "vahim bir hata" dedi. Yıldırım, "Kuzey Irak'taki referandum konusunda Devlet Bahçeli ile aramızda görüş ayrılığı yok" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, adli yıl açılış resepsiyonunda açıklamalarda bulundu.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Başbakan Yıldırım, Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum konusunda şöyle dedi: “Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya lüzum yok. Aramızda bir görüş farklılığı da yok üstelik. Kuzey Irak’ta bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının çok vahim bir hata olacağını hep söyledik. Aynı şekilde de görüşümüz devam ediyor. Bu referandum yapılmamalı. Yapılınca bölgede zaten sorunlar had safhada, yeni bir sorun ilave etmenin ne bölgeye ne bölge ülkelerine getireceği bir katkı yok.”

TEK TİP KIYAFET

Başbakan, tek tip kıyafet konusunda ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

ALMANYA İLE İLİŞKİLER

Yıldırım, Türkiye-Almanya ilişkileri ile ilgili “Almanya’da akıldan ziyade duygu ön planda” açıklamasında bulundu.

KUZEY KORE

Başbakan, Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemelerine ilişkin ise “Dünyanın geleceği çılgın davranışlara bırakılmamalı” şeklinde yanıt verdi. Yıldırım, “Dünya ne kadar endişeliyse Türkiye de aynı oranda endişelidir. Hiçbir şekilde dünyanın geleceği birtakım çılgın hareketlere, çılgın davranışlara bırakılmamalı. Onun için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum üzerine düşen bütün sorumluluğu alarak hem Kuzey Kore hem Arakan hem başka bölgelerde yaşanan insanlık suçlarına karşı daha duyarlı, daha keskin bir duruş sergilemesi icap eder” dedi.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞECEĞİ İDDİASI

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşeceği iddialarına ilişkin: “Arkadaşlar teknik düzeyde karşılıklı çalışıyorlar. Ne zaman ikimizin programı denk düşerse planlanmış olacak.” ifadesini kullandı.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMA

Binali Yıldırım “Vatandaşlıktan çıkarılması düşünülen 130 kişi tek tek incelenecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER