BBP MKYK eski üyesi Prof. Dr. Turan Güven vefat etti

Gazi Eğitim Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi, BBP MKYK eski üyesi, Selçuklu Vakfı (SOGEV) eski Başkanı Prof. Dr. Turan Güven vefat etti. 

banner311
BBP  MKYK eski üyesi  Prof. Dr.  Turan Güven  vefat etti

Merhumun cenazesi bugün (23.11.2019) ikindi namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir.

Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına sabır ve  başsağlığı dileriz.

Habererk imtiyaz sahibi İsmail Türk ise yayınladığı başsağlığı mesajında “Turan Güven hoca ile birlikte üç dönem BBP’de MKYK’da birlikte çalıştık. Vefatını öğrendiğimde büyük üzüntüye kapıldım. Turan Güven hocamıza Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına sabırlar dilerim” dedi.

Prof. Dr. Turan Güven kimdir?

1950 yılında Kadirli’nin Sarıdanışmanlı köyünde doğdu. İlk ve Orta okulu Kadirli’de bitirdi. Öğretmen Okulunu Mersin’de okudu ve başarılı öğrenciler arasına girerek Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna seçildi. Yüksek öğrenimini 1967-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulunda tamamladı. Yüksek Lisansını (1975) ve Doktorasını (1979) Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi`nde yaptı. Fırat, Yüzüncü Yıl ve Kırıkkale Üniversitelerinde görev yaptı.

Ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelere ve kurslara katıldı. Yurtiçi ve yurtdışındaki dergilerde bilimsel makaleleri vardır. Biyolojide özel çalışma alanı "Hücre / Hücre Biyolojisi" ve "Elektron Mikroskop"tur. Milli Eğitim Bakanlığı'na yazmış olduğu ders kitapları, 1986-1997 yılları arasında, bütün liselerde okutuldu. Çok sayıda Yüksek Lisans ve Doktora tez danışmanlığı yaptı.

Çeşitli dergilerde Türkiye'nin kültürel ve sosyal meseleleri ile ilgili çok sayıda yazıları çıktı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü. Evli ve üç çocuk babası. SELÇUKLU SOSYAL GÜVENLİK, EĞİTİM, KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI'nın Genel Başkanlığını yaptı.

ESERİ:

2006 yılında yayınlanmış "İnsan Gelecekte Yaşar" isimli otobiyografik bir kitabı vardır.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.