“Beni şirketteki ‘Çaycı Mehmet’ gibi düşünebilirsiniz”

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi olan ve 15 yıla kadar hapsi istenen David Keynes hakim karşısına çıktı. Geçen temmuz ayında teslim olan Keynes, "Programın lisans sahibi olarak görünüyorum ama beni şirketteki 'Çaycı Mehmet' gibi düşünebilirsiniz" dedi.

“Beni şirketteki ‘Çaycı Mehmet’ gibi düşünebilirsiniz”

FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in, mahkemede Alpaslan Demir adı kullanıldı. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanık Alpaslan Demir ve avukatı katıldı.

HİÇBİR ŞEYDEN HABERİM YOK

Sanık Alpaslan Demir kimlik sorgusunda, bekar olduğunu, mali müşavir olduğunu ve aylık 3 bin dolar geliri olduğunu belirtti. Savunmasını yapan Demir, “Ben programın lisans sahibi olarak görünüyorum ama beni şirketteki ‘Çaycı Mehmet’ gibi düşünebilirsiniz. Hiçbir şeyden haberim yok. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Demir’in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise, duruşmanın gizli yapılması, müvekkilinin tanık koruma programına alınmasını, bazı isimler hakkında sorulursa bilgi verebileceğini ifade etti.

TÜM BİLDİKLERİNİ ANLATTI

Kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti, “Sanığın yeniden bildiklerini hususunda beyanlarının tespiti için savcılığa yazı yazılmasına karar verdi.

Demir’in avukatı ise “Tüm bildiklerini anlattı zaten” deyince Mahkeme Başkanı, “Bizde söylemediği şeyler olduğu kanaati oluştuğundan savcılığa sevk ettik” dedi. Davanın tanığı Gazeteci İsmail Saymaz’ın zorla getirilmesine karar veren heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma, 29 Aralık tarihine ertelendi.

AVUKATTAN ETKİN PİŞMANLIK TEPKİSİ

Demir’in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yaparak, “Türkiye’de artık görüldü ki etkin pişmanlık hükümleri hiçbir işe yaramıyor. İstediklerine uyguluyorlar istemediklerine uygulamıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 16:02
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344