Berat bey hesap sordu meydan okudu

Ahmet Davutoğlu, Berat Albayrak’ın istifa metnini yazış ve sunuş şekline tepki gösterdi.

Berat bey hesap sordu meydan okudu

Her hafta cuma günü Kanal 42 Televizyonunda yayınlanan Sümen Altı programının bu haftaki konuğu eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu oldu.

Gazeteciler M. Enes Turbil, Emre Özgül ve Bekir Akkaş’ın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Berat Albayrak’ın istifa metnini yazış ve sunuş şekline tepki gösterdi.

Davutoğlu, “Ben, Cumhurbaşkanının yerinde olsaydım istifasını sunan bakanların istifasını kabul ederek, bu isimleri kapının önüne koyardım. Sayın Cumhurbaşkanının da böyle yapması gerekirdi. Kim olursa olsun istifayı şantaj olarak kullanan birini Cumhurbaşkanının bir dakika bile görevde tutmaması gerekir” dedi.

"BERAT ALBAYRAK AF İSTEMEDİ HESAP SORDU"

“Bir ilkokul öğretmeni olsaydım, Berat beyin yazdığı metni ilkokul öğrencisi yazsaydı diplomasını vermezdim. Böyle bir rezalet olamaz” diyen Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Eğitimde ve kültürde yol alamadık’ diyor. Nasıl alabilirler bu halde? Ekonomiye ha deyip getirdiğiniz bakanın daha Türkçe kullanabilme yeteneği yok” şeklinde konuştu.

Berat Albayrak’ın istifa şeklinin yüz karası bir durum olduğuna da değinen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstifa makama yapılır. Af talep edildiği söyleniyor. Af falan da talep etmiyor aslında Berat bey, hesap soruyor. Sitem ediyor. Sonumuz hayrolsun diyerek Berat bey, bir felaket bıraktığını dile getiriyor. ‘Bakalım siz ne yapacaksınız’ demek istiyor. Berat beyin bu mektubunda üstü kapalı bir meydan okuma var. Sonumuz hayrolsun, at izi it izine karıştı ifadesini Berat bey, bana veya başka kimseye söylemedi. Bunu Cumhurbaşkanına söylüyor. Kendi damadı da olsa Cumhurbaşkanının onurunu korumak bizim görevimizdir. Kendi damadı da olsa kimse Cumhurbaşkanına karşı böyle bir hakarette bulunamaz. Herkes istifa kalitesinin farkını gözetsin. Şimdi bizi eleştirenler bilsin. Arkamdan bir komplo çevrildi. Trol çeteleri harekete geçirildi. Her türlü iftiralar için her türlü şey yapıldı. Yurt dışından harekete geçirilenler oldu. Ben, tüm bunlara rağmen 1 hafta boyunca hiçbir açıklama yapmadım. Sayın Cumhurbaşkanı ile konuştum, baktım ki birlikte yol yürümemiz mümkün değil önce sayın Cumhurbaşkanına istifamı sundum, sonra da kamuoyuna açıklama yaptım. Devlet ahlakı, bunu gerektirir.”

YORUM EKLE