Beyaz TV'ye son dakika Rasim Ozan Kütahyalı cezası

RTÜK, Beyaz TV'de Rasim Ozan Kütahyalı'nın sözleri nedeniyle kanala, 5 kez program durdurma cezasının yanı sıra para cezası da verilmesini kararlaştırdı.

Beyaz TV'ye son dakika Rasim Ozan Kütahyalı cezası
banner170

RTÜK, Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak vatandaşlara yönelik tepki çeken sözlerine ilişkin kararını verdi. Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol isimli programa Kütahyalı’nın sözleri nedeniyle kanala, 5 kez program durdurma cezasının yanı sıra para cezası da verilmesini kararlaştırdı. Karar oy birliğiyle alındı.

Programa, RTÜK kanununu 8. Maddesinin B bendindeki “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” maddesinden ceza verildi. Kanala 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Bu durumda Beyaz TV'ye geçtiğimiz ayki reklam gelirinin yüzde beşi oranında ceza uygulanacak.

“HERKESİN DİKKATE ALMASI GEREKEN KARAR”

RTÜK'ün CHP'li üyesi İsmet Demirdöğen, toplumun hassasiyetleri ve taleplerinin dikkate alınarak bu kararın verildiğini söyledi. SÖZCÜ'ye konuşan Demirdöğen, RTÜK'ün nefret söylemine karşı bu duruşu bütün yayın kuruluşları tarafından dikkate alınmalı, örnek olmalıdır. Bu ciddi bir duruştur. Toplumda dil din ve inanç farklılıkları üzerinden nefret söylemi geliştirenlere ders olacak bir karardır. Herkesin bu kararı dikkatle takip etmesini diliyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş haberi şöyle duyurdu;

BEYAZ TV VE SABAH’TAN KOVULDU

Rasim Ozan Kütahyalı, canlı yayında Boşnaklar için sarf ettiği çirkin sözlerden sonra önce Beyaz TV’den ardından da köşe yazarlığı yaptığı Sabah gazetesinden kovulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 14:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kifayetsiz Siyaset Bakiyesi
Kifayetsiz Siyaset Bakiyesi - 1 yıl Önce

Kapisina kuduz köpek bağlayan, en önce ısirılmayı da en çok hakedendir

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151