Bir tehdit daha! 5 cm büyüklüğünde!

Koronavirüs salgını sonrası bir tehdit daha ortaya çıktı. 'Katil arılar' olarak da bilinen dev Asya eşek arılarının ilk kez ABD ve Kanada'da görüldüğü bildirildi.

Amerikan CNN International, tüyler ürperten haberi '2020 daha kötü olamazdı diye düşündüğün zaman' cümlesiyle sundu. 'Katil arılar' olarak da bilinen dev Asya eşek arılarının ilk kez ABD ve Kanada'da görüldüğü bildiriliyor.

Dev böcekler normalde Doğu Asya'nın ılıman ve tropik ikliminde yaşıyor ve her yıl ortalama 50 insanın ölümüne yol açıyordu. Ancak Kasım 2019'da Kuzey Amerika'nın batı kıyısında birden çok sayıda katil eşek arısına rastlandı, bölgeye nasıl ulaştıkları bilinmiyordu.

Bal arılarının iki katından daha büyük olan Asya eşek arısının dev iğnesinde ise kalbi durdurabilen ve anaflaktik şoka yol açan zehir bulunuyor. Washington Devlet Üniversitesi'nden bilim insanı Susan Cobey, Vespa Mandarinia adıyla tanınan devleri "Büyük sarı-turuncu yüzleriyle karikatürden fırlamış bir canavar gibiler" diyor. 

New York Times'a konuşan Kanadalı arıcı Conrad Bérubé, Asya eşek arılarının Vancouver Adası'nda birçok kez kendisine saldırdığını söyledi: 

"Sanki tenime kırmızı uçlu bir raptiye batmış gibiydi, saldırı sona erdiğinde ise kanıyordu. Yedi kez saldırıya uğradım ve hayatta kaldığım için şanslıydım."​​​​​​​ 

Ancak bilim insanları, katil arıların insanlara saldırmasından daha çok Kuzey Amerika'daki diğer arıları katletmesinden endişe duyuyor. Gaddar dev böcekler birkaç saat içinde bal arıları ve diğerlerini yok edebiliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında, Washington eyaletinden bir arıcı binlerce bal arısını başları koparılmış halde buldu.​​​​​​​

Yılın büyük kısmını yerdeki yuvalarında geçiren Asya eşek arıları, Temmuz ve Kasım arasında oldukça aktif.​​​​​​​ Şimdi ise, bilim insanları dev arılar Kuzey Amerika'nın tümüne hakimiyet kurmadan hepsini bulup avlamayı hedefliyor.​​​​​​​Ancak bu pratikte oldukça zor bir av olacak, çünkü Asya eşek arıları saatte 33 kilometre hızla uçabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 20:38
YORUM EKLE