Biz de iflas eden tek adam Saray Rejimi'ni Yavru Vatan'a da getirecekler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı sistem değişikliği açıklamaları tepki çekti.

Biz de iflas eden tek adam Saray Rejimi'ni Yavru Vatan'a da getirecekler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, ülkenin ismiyle birlikte ‘Anayasa’yı da değiştirip başkanlık sistemini getirmeyi planladıklarını açıklaması akıllara, " Biz de iflas eden tek adam Saray Rejimi'ni Yavru Vatan'a da getirecekler!" Sözlerini getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, sosyal medya hesabı üzerinden "Devletin adı, Başkanlık sistemi ve YDP…" başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Londra Gündem'in aktardığı habere göre; Arıklı, ülkenin adının değişeceğini belirtti.

Arıklı, bugün katıldığı bir TV programdaki açıklamalarına işaret ederek, “YDP olarak önümüzdeki dönem ‘sistem değişikliği’ konusunu gündemimize aldık” ifadelerini kullanarak, ülkenin adının 'Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' olarak değiştirileceğini söyledi.

"EN KOLAY YOL"

Erhan Arıklı ayrıca, sistem değişikliği için anayasanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Oysa biz Anayasamızı bir türlü değiştiremiyoruz. Bunu yapmanın en kolay yolu devletimizin adını Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirmek. Bu isim bize Annan Planında BM tarafından verilmişti. İKO’da da bu şekilde gözlemci üye olarak bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu konunun önümüzdeki süreçte ana konulardan biri olacağını belirten Arıklı, "YDP olarak biz bu konuda kendi çalışmalarımıza başladık" dedi.

YORUM EKLE