Bu kayalar neden hareket ediyor?

ABD'nin Kaliforniya ve Nevada eyaletleri sınırında yer alan, Ölüm Vadisi'ndeki kayalara ‘Yürüyen Kayalar’ dendiğini biliyor muydunuz? Çünkü bu kayalar hiçbir baskı görmeden hareket ediyordu ve sebebi merak konusuydu. Sonunda bir ekibin çalışması ile bu kayaların nasıl hareket ettiği ortaya çıktı.

banner311

California'da Ölüm Vadisi'nde bulunan ve üzerinde 300 kiloyu bulan kayalar düz alanda arkalarında uzun izler bırakarak hareket ediyor. Oluşturulan gözlem grubu,taşlardan bazılarını işaretleyerek nasıl hareket ettiklerini çözmeye çalışıyorlar. Geçen 7 yıllık süre zarfında işaretlenen 30 kayadan 28'inin yer değiştirdiği, bazılarının birbirine paralel ilerledikleri gözlendi. Kimisi hareket ederken kimisi duruyor, bazısı yıllarca durduktan sonra hareket ediyor. 

Daha sonra çalışanlar, kayaların yer değiştirme anını kayıt altına alma fırsatı buluyorlar ve detayları açıklıyorlar. Çöl aslında yıl boyu oldukça kuru ama birkaç santimetre de olsa yağmur yağıyor. Bu yağmurlar belli yerlerde birikerek donuyor ve buz kalıpları oluşturuyor. Buz önce kayanın kayması için zemin hazırlıyor, sonra gün doğumunda eriyerek zemini yumuşatıyor. Rüzgarın da yardımıyla kayalar yönlerini tayin ediyor. Böylece yürüyen kayaların sırrı çözülmüş oluyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.