Bu videoyu izlemeden ‘Kanal İstanbul’ hakkında yorum yapmak yanlış olur

Bu videoyu izlemeden Kanal İstanbul'a anladım demek yanlış olur.

Bu videoyu izlemeden Kanal İstanbul kimin işine yarayacak, kestirmek de öngörmekte yanlış olur.

Bu videoyu izlemeden Montrö anlaşmasını anlamak ve güncel olarak yorumlamak da mümkün değildir

Bu videoyu izlemede Amerika Birleşik Devletleri'nin Karadeniz'de nasıl bir hesabı olduğunu bilmek de mümkün değildir.

Bu videoyu izlemeden kafkasları ve Türkiye'nin Karadeniz güvenliğinin ne demek olduğunu anlamak da mümkün değildir.

Bu videoyu izlemeden aslında bir şey bilmediğimizi anlamak da mümkündür.

Türkiye "Kanal İstanbul" konusunu tartışmaya devam ederken, sosyal medyada dolaşan bir video gündem oldu.

2013 yılında hayatını kaybeden araştırmacı yazar Aytunç Altındal'ın 2006 yılında katıldığı bir programdaki sözlerinin yer aldığı video, sosyal medyada çokça paylaşıldı.

"MEVCUT MONTRÖ YASALARINA GÖRE..."

Söz konusu videoda; ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, dönemin Başbakanı Erdoğan, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmelerini ele alan Aytunç Altındal, Condoleezza Rice'ın Türkiye'ye neden geldiğine dönük dikkat çeken ifadeler kullanıyor.

"Mevcut Montrö yasalarına göre, boğazlar üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları var" diyerek Montrö Boğazlar anlaşmasını hatırlatan Altındal, Rice'ın Türkiye'ye gelmesindeki amacın, ABD'nin Karadeniz'e çıkma isteğine vurgu yapıyor.

Altındal, "Türk basınında ne hikmetse yer verilmeyen fakat muhtemelen yarın veya en geç öbür gün Condoleezza Rice'ın açıklayacağı başka bir olay var. Bu geliş gidişler için de bundan hiç söz edilmiyor. Nedir o? Amerikan Deniz Kuvvetleri Donanması’nın Karadeniz’e çıkma isteği var. Ve bu bizim Montrö anlaşmamızın 11 ve 12. Maddeleri ihlal edildiği takdirde çıkabilir. Demek k, Montrö gündemde…" derken, "Ve diyor ki Amerika, Benim Akdeniz’deki donanmamı ben Karadeniz’e çıkaracağım, bana izin vereceksin diyor Türkiye’ye. Condoleezza Rice, bunu hükümete bildirmiştir. İlk kez biz bu programda söylemiş olalım" diye belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
nkvc
nkvc - 1 yıl Önce

ABD, Bulgaristan'da askeri üs kurarsa, kurduysa Kanal istanbul teferruat olur. Çünkü önce çanakkaleyi geçmeliler. Devlet Montrö sözleşmesine göre Çanakkale'den geçmelerine izin verilmezse, Kanal istanbul'da sıkıntı yok.