Camiye saldırı sonrası insan zincirli destek

Terör saldırısı, Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camide cuma namazı sırasında gerçekleşmişti. Saldırıda 49 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Camiye saldırı sonrası insan zincirli destek

Habererk olarak görselin yeni olmadığını 2017 yılına ait olduğunu bilmemize rağmen sanki yeni bir habermiş gibi yayınlamamızda bir sakınca görmedik.

Sadece olması gerekenin bu olduğunu anlatmak istedik.

Biliyoruz ki Avrupa'da duyarlı insanlar var....

Sosyal medyada hızla yayılan bir fotoğraf en çok paylaşılanlar arasına girdi.

Fotoğrafta " Burası Kanada camiye düzenlenen saldırıyı kınamak için Kanadalılar Müslümanları namaz kılarken böyle çembere alarak korudular.
Bu davranış tüm Dünya insanlarına örnek olmalı. Herkes birbirinin dini inancına saygı duymalı."
denildi.

O FOTOĞRAFIN HİKAYESİ
NE YAZIK Kİ FOTOĞRAF 2017 YILINA AİT

Kanada'nın Quebec kentinde bir camiye yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda en az 6 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.

Akşam namazı sırasında gerçekleşen saldırı sırasında camide yaklaşık 50 kişinin olduğu ifade edildi.

Yeniden ibadete açılan Quebec İslam Kültür Merkezi Camisi’nde, sabah namazı kılındı. Sabah namazına çok sayıda Müslümanın katıldığı görülürken, caminin olay sonrası onarılan giriş katında erkekler, alt katında da hanımlar ibadet etti.

İnsan zinciri ile destek
Öğleye doğru cami etrafında toplanan Kanadalılar ise, ele ele tutuşarak kurdukları insan zinciri ile caminin etrafını çevirdiler. Bu arada benzer destek gösterileri, ülke genelindeki bazı camilerde de yaşandı. Hafta sonu açık kapı etkinliği düzenleyen camilere gelen Kanadalılardan bazıları çiçek demetlerini camilerin etrafına bırakırken, bazıları da cami bağış kutularına yardımda bulundular.

Ailelere bağış 500 bin doları geçti
Öte yandan geçen Pazar günkü terör saldırısında hayatını kaybeden 6 Müslümanın ailesi ile yaralanan 19 kişiye verilmek üzere açılan iki ayrı yardım hesabında toplanan para da, 500 bin doları geçti. Islamic Relief Canada tarafından saldırı sonrası açılan yardım hesabında 203 bin Kanada doları toplanırken, Dawanet Canada tarafından açılan hesapta toplanan para da 338 bin doları geçti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 18:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Demirtaş
Mehmet Demirtaş - 3 ay Önce

Oysa müzlümanlar madımakta aydınları yakmak için çember içine almıştı. gelsinler bir müzlüman ülkede 1 sene kalsınlarda müzlümanların ne olduklarını öğrensinler.

SIRADAKİ HABER