Çavuşoğlu, mevkidaşı Gabriel ile Görüştü

banner155

Almanya'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mevkidaşı Gabriel ile birlikte açıklama yaptı. Çavuşoğlu, ''Görüş ayrılıkları diyalogla aşılabilir" dedi.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Gabriel ile Görüştü
banner170

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Almanya'nın Hannoverkentine görüştü. İki bakan ortak açıklama yaptı.

''ÇOK FAZLA ORTAKLIKLAR SÖZ KONUSU''

Nazi döneminde Almanya'dan kaçanlara Türkiye'nin kucak açtığını hatırlatan Gabriel, "Çok fazla ortaklıklar söz konusu. Yüz yılı aşan yakın bir dostluğumuz söz konusu" dedi.
Gabriel, şunları kaydetti:

Kısa süre önce Antalya'da değerli mevkidaşım ile bir araya geldik. Geçen sürede olumlu gelişmeler oldu. Ekonomik anlamda ve tutuklu olan vatandaşların bir kısmı serbest bırakıldı. Geleceğe dönül nasıl adımlar atılabilir, onu da görüşmek isteriz. Her ikimizde ekonomi bakanlarımıza tavsiyelerde bulunarak ortak ekonomi kurullarının yeniden bir araya gelmeleri tavsiyesinde bulunmak isteriz. Aynı şekilde dışişleri bakanlıkları düzeyinde yeni adımlar atmak isteriz. Bir dizi zorluklar içeren konular da söz konusu oldu. Her konuda hemfikir olmamız beklenemez. Ama ortak konular ele alındı. Örneğin Suriye ve Yemen'deki durumu ele aldık.

''İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİREBİLECEĞİMİZE İNANIYORUM''

Bakan Çavuşoğlu da açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Mevkidaşım ve dostum Gabriel'in daveti üzerine Almanya'yı davet etmekten büyük memnuniyet duydum. Daha önce beni Antalya'da ziyaret etmişti. Bugün özellikle Sigmar'a ve ailesine beni kendi evlerinde ağırladıkları için çok teşekkür ediyorum.

Sigmar, Türkiye ve Almanya ilişkilerinin tarihinden bahsetti. Gerçekten tarih boyunca hiç karşı karşıya gelmemiş, savaşmamış iki ülkenin dışişleri bakanlarıyız bugün. Bazı konularda görüş ayrılıklarımız var. Bazı sorunlar yaşadık. Gerginlik de oldu. Fakat biz bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inanıyoruz. Almanya ve Türkiye iki gururlu devlet. Her iki taraf da baskıya boyun eğen halklar değil. Bu tür yöntemleri doğru bulmuyoruz. Karşılıklı anlayış ve samimi işbirliği içinde ilişkilerimizi geliştirebileceğimize inanıyoruz.

''YENİDEN İŞTİARELERDE BULUNACAĞIZ''

Antalya'daki gibi samimi bir ortamda ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapabileceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk. Karma ekonomi komisyonunun yeniden toplanması için istişarelerde bulunacağız.

Sigmar'ın söylediği gibi her konuda hemfikir olmak zorunda değiliz ama görüş ayrılıklarını parantez içine alıp yola devam etmekte fayda var. Her iki tarafın da yararına olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi gibi konuları da açmamız gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151