Cenazelere 30 kişi katılması gerekmiyor muydu?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın hayatını kaybeden babası Muhammed Emin Saraç için Fatih Cami’nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenazelere 30 kişi katılması gerekmiyor muydu?

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, eski Başbakan Tansu Çiller ve Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ da törene katıldı.

HINÇA HINÇ KALABALIK

Yapılan törenin aşırı kalabalık olması koronavirüs tedbirlerine aykırı olduğu yorumları yapıldı.

Yazar Selim Çoraklı yaptığı paylaşımda “Ele verir talkımı, kendi yutar salkımı derler ya. Sokağa çıkma yasağı olduğu bir günde yasakları koyanların katıldığı cenaze törenine bakar mısınız? Siz böyle yapınca size güven kalır mı?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Onun rahle-i tedrisinde bulunanlar aldıkları emaneti sürdürmeleri lazım"

Cenaze töreninde konuşan Erdoğan şunları söyledi:

"Şu anda musallada Hakk'a uğurlayacağımız muhterem hocamızı imam hatip okulları yıllarından itibaren tanıyorum. O günden son dönemde yaşadığı sıkıntılara kadar zaman zaman ziyaretlerine de gittim. Bu ziyaretlerimde de kendisinden çok ama çok istifade ettim.

Hocamız gerçekten ömrü bir muhaddis olarak gerek tefsir, fıkıh ilminde olsun hocamız hep öncülük etti. Hep bu noktada ön aldı. Dolayısıyla onun rahle-i tedrisinde bulunanlar da bundan sonraki süreci aynı anlayışla sürdüreceklerdir. Onların da vebali olur. Aldıkları emaneti sürdürmeleri lazım.

Biz kendisini hep bir muhaddis, bir müfessir olarak iyi bildik, iyi tanıdık. Yakından tanıma fırsatını da bulduğumuz için mutluyuz. Rabbim, ebedi alemde de bizleri haşr-u cem eylesin."

YORUM EKLE