CHP’li Başevirgen “ 2 Milyon Çiftçinin 20 Bini Yapılandırmadan Yararlanacak”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman Ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, meclis genel kurulunda görüşülen ve yasalaşan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Yasada yer alan çiftçi borçlarının yapılandırılması ile ilgili düzenlemeye karşı çıkarak “ Borçlu 2 milyon çiftçinin sadece 20 bini bu yapılandırmadan yararlanacak. ” dedi. 

CHP’li Başevirgen “ 2 Milyon Çiftçinin 20 Bini Yapılandırmadan Yararlanacak”

“Faizler Ana Para Haline Geldi” 

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “ Çiftçiler, kamu ve özel bankalar ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan ve 137 milyar TL’yi bulan borçlarının yapılandırılması için aylardır bekliyordu. Ancak bugün yasalaşan düzenleme sorunun çözümü olmaktan çok uzak. Kredi borcunun faizi %11’den %18’e, yapılandırmaya kadar faiz %5’den %12’ye yükseltildi. Yapılandırma faizi %18 uygulanacak. Peşinatı da yüzde 30 yapıp taksit sayısını azaltarak ödeme tutarları arttırıldı. Yüzde 18 faiz oldukça yüksek bir oran. Faizler anapara haline geldi. ” dedi. 

“ Bu Düzenleme Borç Batağındaki Çiftçiye Faiz Zulmü Dayattı” 

İktidarın, salgın sürecinde hiçbir parasal destek sağlamadığı çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları için torba yasada yüzde 18 faizli borç yapılandırma yapmanın insafsızlık olduğunu söyleyen Başevirgen, “ Ağır yük altında ezilen üretici ve çiftçiler, iktidarın hor gördüğü, yok saydığı kesim oldu. Bir yıldır açıklanan hiçbir önlem paketinde çiftçinin üreticinin adı yok. Şimdi de, salgında kaderine terk edilen çiftçinin sırtına bir de faiz yükü bindirildi. Bu yasa borç batağındaki çiftçiye faiz zulmü dayattı. Özellikle,  Tarım Kredi’den kredi kullanan  çiftçilerin bu yapılandırma ile borçlarını ödemeleri imkansız. Çiftçi bu faizi de ödeyemeyince, hem borcu artacak hem Tarım Kredi Kooperatifleri her şeyini haczedecek.” dedi. 

“Çiftçinin Beklediği Çözüm Bu Değildi” 

İktidara bir çağrıda daha bulunan Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz. Çiftçinin istediği çözüm bu değildi. Torba yasa görüşmelerinde defalarca dile getirdik ama iktidar ve ortağı çiftçinin sesini yine duymadı. Takipteki kredi faizlerinin silinerek anaparanın 5 yıldan az olmayacak şekilde uzun vadeli yapılandırılmasını ve çiftçiye faizsiz kredi desteği verilmesini istedik. İktidar yapılandırma adı altında borcunu çevirmekte zorlanan çiftçinin yükünü daha da arttırdı. Haciz ve icra kıskacından kurtarılması gereken çiftçilerimiz aynı tehlike ile karşı karşıya bırakıldı. Kamu ve Özel Bankalara borçlar kapsam dışında kaldı. Sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine olan 9.2 milyar borcun takipteki %10’u, toplam 200 milyar lira borcun binde beşi, 1.8 milyon çiftçinin sadece 21 bini
% 18 faizi ödeme şartıyla kapsama alındı." dedi.

YORUM EKLE