Çin Elçiliğinin Organizesi İle O Ülkeye Gidecek Olan Heyet Üyelerinin Dikkatine!..

Araştırmacı Yazar Mir Kamil Kaşgarlı’dan Önemli Açıklamalar:

Çin Elçiliğinin Organizesi İle O Ülkeye Gidecek Olan Heyet Üyelerinin Dikkatine!..

Haber: Osman Oktay

Çin Hükümeti’nin, 2015, 2016 ve en son geçen yıl Ekim ayında aldığı kararlar ve çıkardığı yasalarla altyapısını oluşturduğu zulüm ve işkence uygulamalarının ayyuka çıkıp dünya kamuoyunda tepkilere yol açmasından sonra kendini aklama yoluna gittiği malum.

Daha önce de Türkiye’den bazı gazetecileri götürüp beş yıldızlı otellerde ağırlayarak kendi istedikleri yerlere götürmüşler, önceden tembihli kişilerle görüştürerek “olumlu” haberler yaptırmışlardı. En son, Türkiye’de çok iyi tanınan sanatçı Abdülkerim Heyit’in işkence kamplarında şehit olduğu haberinin yayılması daha büyük bir infiale yol açınca Türkiye Dışişleri Bakanlığı da ilk defa olarak tepki koymuş, bunun üzerine Çin hükümeti, Abdülkerim Heyit’in canlı videosunu servis etmek zorunda kalmıştı.

Şimdi de, Çin’in Ankara Büyük Elçiliği, 14 Şubat 2019 günü Türkiye’den bir heyeti Doğu Türkistan’a götürecek. Yazarımız Osman Oktay, Doğu Türkistanlı Araştırmacı Yazar Mir Kamil Kaşgarlı ile bu konuyu konuştu. “Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, hiçbir yabancı ülke basın kuruluşuna ait temsilciliklerinin açılmasına izin verilmeyen yegâne bölgedir” diyen Kaşgarlı, dolaysıyla Doğu Türkistan'da ziyaret gerçekleştirecek olan bu ve benzeri heyetlere bazı önerilerde bulunup taleplerini iletti:

1. Türkiye’nin değişik Parti, STK, Basın Yayın kuruluşlarından 15 temsilcimiz şu tesviyeleri dikkate alması gerekmektedir. Çinin önceden kurgulanmış ve Doğu Türkistan’daki toplama kampların sadece bir çeşidi olan 3-5 (教育转化培训中心 Jiàoyù zhuǎnhuà péixùn zhōngxīn) ‘‘Meslek edindirme Eğitim Kampı’’ adındaki kamları ziyaret etmekle yetinmemelidir. Kaldığı 5 yıldızlı otellerin dışına çıkarak, gizlice arka sokakları gezmesi, izin verilmeyen köy ve başka kampları (gerekirse yanında götürdüğü batı medyasının yayınladığı koordinatları) ile gezerek, gerçekleri ortaya çıkarma vizyonunu ve cesaretini göstermesi lazım. Gerçek bir Müslüman temsilci, Yürekli gazeteci olmanın şerefine yakışır bir şekilde gruptan ayrı izin verilmeyen yerleri görüntülemeye cesaret etmesi, gerekirse sınır dışı edilmeyi ve ‘’Çin’de istenmeyen gazeteci ve yahut kişi’’ olmayı de göze almasını temenni etmekteyiz.

2. Çin madem kendine aklamak zorunda, o zaman KAŞGAR ve URUMÇİ başta olmak üzere Doğu Türkistan’ın çeşitleri illerinde Anadolu Haber Ajansı başta olmak üzere Türk basın yayın kuruluşlarının temsilciliklerinin açılmasını talep etmesi.

3. Radikalizme karşı Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığımızın başaralı hizmetleri örnek göstererek, Doğu Türkistan’da Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığımızın eserlerinin dağıtılması ve temsilciliklerinin açılmasını talep etmesi.

4 . Doğu Türkistan’da Yunus Emre Enstitümüzün açılmasına neden izin verilmediğini sorması ve açılmasının yararlarını anlatması.

5. Çin’in dünyadan gizlemekte olduğu diğer iki çeşit ve sayıca fazla olan toplama kaplarını da ziyaret etme talebinde direnmelidirler. Onların 1. Çeşidi (拘留所 jūliú suǒ) ‘‘Tutuklama Merkezi’’ olup, Çin yasalarında, ‘’burada tutukluların 24 saatten fazla kalamayacağı’’ açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, Uygurlar aylarca tutuklu bulunmakta ve ağır işkencelerle mecburi itirafnameler yazdırılmaktadır. İşkence ile alınan itirafnamelere göre, tutukluların az bir kısmı (yanı yarı mankurtlaşmış olması kesinleşenler) (教育转化培训中心 Jiàoyù zhuǎnhuà péixùn zhōngxīn) ‘‘Meslek edindirme Eğitim Kampı’’ denilen kamplara gönderilmektedir. Çoğunluğu ise yerel halk tarafından ‘’kara delik’’ ve ‘’girenler çıkamaz’’ diye bilenen, Çince (看守所 kānshǒusuǒ) ‘‘Toplama merkezi’’ ve yahut ‘‘Gözaltı merkezi’’ olarak adlandırılan en büyük işkence kamplarında tutuklu bulunmaktadır. Bu merkezde aylarca hatta yıllarca (eski Çin usulü mankurtlaştırma yöntemlerinin yeni geliştirilmiş versiyonu olan işkencelere maruz bırakıldıktan sonra, aynı kamp içinde sadece bir hakım ve bir suçlayıcı avukat ile kurulan 3 kişilik mahkemede 4 çeşit suçlamalar ile en az 5 seneden müebbet hapis cezasına kadar verilen çeşitli cezalarla hapse gönderilmekte hatta idam edilmektedir. Burada tutuklu bulananların sayısı en fazla olduğu bilinmektedir.

Bunlardan da daha tehlikeli durumda olan Uygur Müslümanları ise hapishaneye gömdürülen hükümlüler olduğu bilinmektedir. Çünkü sayıları milyonlarla ifade edilmektedir. Doğu Türkistan’daki hapishanelerde yer bulunmadığından yarısından fazlasının Çin’in iç bölgelerindeki hapishanelere yerleştirildiği uluslararası araştırmalar ve raporlarla ispatlanmış bir gerçektir.

6 . Ziyaret edilmesi gereken yerler, Anne babalarından alınarak toplandığı çocuk kaplarıdır.

Mir Kamil Kaşgarlı, tutuklanan Uygur Türkü aydınlarla ilgili tespit edilebilen isimlerden oluşan bir liste olup olmadığını sormamız üzerine oldukça kabarık bir liste vererek, aşağıda sunacağımız burada yer alan isimlerin “Yurt dışındaki Uygur diasporası tarafından onaylanmış olduğunu ve Özgür Asya Radyosu (Radio Free Asya) tarafından soruşturulmanın yanında, güvenilir kaynaklardan da doğrulandığını” söyledi.

Kaşgarlı ayrıca, Çin’e giden heyet ya da heyetlerin, işgalci Çin'in Nazi Toplama Kamplarında tutuklu bulunup isim ve soyadları bildirtilen bu Doğu Türkistanlı aydınlar ile “Tek tek görüşme talebinde bulunması, onların yargılanma ve suçlanma dosyalarının incelenmesi, uluslararası adliye standartlarına uygun olup olmadığının da bilhassa mülahaza edilmesi gerektiğini” özellikle belirtti.

Bu listede isimleri bulunan ve haberimiz içinde toplu resimlerini yayınladığımız Türk aydınlarından bazıları için “Türkiye’de ve başka yerlerde gıyabi cenaze namazları kılındığına” da işaret eden Kaşgarlı, giden heyetlerden “Bu isimleri de tetkik etmelerini, içlerinden belki Abdülkerim Heyit gibi sağ olanların çıkabileceğini de söyledi.

Evet… Çin Kapalı bir Kutu ve artık bu kutunun açılma zamanı geldi. İşte tetkik edilip araştırılacak isimlerden bir bölümü. Tabii bunların dışında kesin sayısını kimsenin bilmediği yüz binlerce ve belki de milyonlarca masum insan…

TUTUKLANAN TIBBİ ARAŞTIRMACILAR VE DOKTORLAR

1. Halmurat ghopur, (M) Doğu Türkistan Sincan Tıp Üniversitesi Eski Rektörü, xuar tıp denetim bürosu başkanı, hekim, doktora

2. Abbas E (M) Sincan Tıp Üniversitesi ' nde eğitmen, hekim, doktora

3. Nurmemet, Emet (M) Uygur Geleneksel Tıp Bölümü Başkanı., Sincan Tıp Üniversitesi

4. Enwertokhti, (M) Eğitmen Uygur Geleneksel Tıp Bölümü ' nde., Sincan Tıp Üniversitesi

5. Alimpettar, (M) Sincan Tıp Üniversitesi ' nde eğitmen, hekim, doktora

6. Perhatbekhti, (M) Sincan Tıp Üniversitesi ' ne bağlı hastane rektör yardımcısı

7. Abduqeyum Tewekkul, (M) Hekim, Kaşgar Bölge Halk Hastanesi

8. Enwerabdukérim, (M0 Hekim, Kaşgar Bölge Halk Hastanesi

9. Husenhesen (M) Hekim, kucha Uygur Tıp Hastanesi

10. Ebeydullahesen (M) Hekim, xuar Uygur Tıp Hastanesi

11. Tahir Hesen (M), hekim, kucha halk hastanesi

12. Nejibullaablat (M) Kardiyolog, Kaşgar No: 2 Kişi Hastanesi.

13, dolquntursun (M), önleyici tıp bölümü.

14. ilham imam (M), kbb uzmanı, Xuar Tıp Üniversitesi Hastanesi

15. Gulshen Abbas (F) doktor xuar... Hastane

ÜNİVERSİTE EĞİTMENLERİ

1. Erkinabdurehim (Oğuz), (M) Profesör, Kaşgar Üniversitesi, emekli

2. metréhim hacı, (M) Profesör, Kaşgar Üniversitesi

3. Enwerisma ' il, (M) Doçent Profesör, Kaşgar Üniversitesi

4. Enwerqadir, (M) Doçent Profesör, Kaşgar Üniversitesi

5. Gülnaz obull, (F) Profesör, Kaşgar Üniversitesi

6. Erkin Ömer, (M) Profesör, Kaşgar Üniversitesi, okul müdürü

7. mukhter abdughopur, (M) eğitmen, Kaşgar Üniversitesi

8. Qurban Osman, (M) eğitmen, Kaşgar Üniversitesi

9. ablajan abduwaqi, (M) Profesör, Kaşgar Üniversitesi; sandalye, matematik bölümü

10. Rahile dawut, (F) Profesör, Sincan Üniversitesi; doktora

11. Arslan Abdulla, (M) eski dean, Filoloji Enstitüsü, Sincan Üniversitesi; Profesör; Xuarpeople ' in hükümet kültür danışmanları ofisi başkanı

12. Abdukérim Rahman, (M) Profesör, Sincan Üniversitesi

13. Gheyretjan Osman, (M) Profesör, Sincan Üniversitesi

14. tashpolat téyip, (M) Profesör, Sincan Üniversitesi; okul müdürü

15. Alim eheet, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi; uyghursoft yazılım süiti ' nin geliştiricisi

16. Dilmurat Tursun, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi

17. Batur Eysa, (M) ama, Sincan Üniversitesi

18. Rehim rehmitulla, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi

19. Erkin imirbaqi, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi

20. Nurbiyeyadikar, (F) eğitmen, Sincan Üniversitesi

21. nebijan hebibulla, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi

22. Asiye muhemmedsalih, (F) eğitmen, Sincan Üniversitesi

23. Abdusalam ablimit, (M) eğitmen, Sincan Üniversitesi

24. Abdubesir shukri, (M) Profesör, sincan normal üniversitesi; Dean, Filoloji Enstitüsü, sincan normal üniversitesi

25. Abduqadirjalalidin, (M) Profesör, sincan normal üniversitesi; şair,

26. Göster Saqi, (F) eğitmen, Sincan Eğitim Enstitüsü, doktora; abduqadirjalalidin eşi

27. Yunus ebeydulla, (M) Profesör, sincan normal üniversitesi

28. Ababekri abdureshit, (M) eğitmen, sincan normal üniversitesi, doktora

29. Nur ' eli shahyaqup, (M) eğitmen, sincan normal üniversitesi, doktora

30. Nurmuhemmet Ömer (uchqun), (M) eğitmen, sincan normal üniversitesi, doktora

31. Kamil metréhim, (M) sandalye, Pedagojik Enstitüsü, zamanliri meslek üniversitesi; Profesör

32. Arzugül tashpolat, (F) öğretim görevlisi, Sincan Mühendislik Enstitüsü; kocası ekremtursun ile birlikte tutuklandı

33. ZULPİQAR BARAT (özbash), (M) eski eğitmen, Sincan Üniversitesi; doktora

34. nijat ablimit, (M) eğitmen, Kaşgar Üniversitesi

35. dilmurat ghopur, (M) Rektör yardımcısı, Sincan Üniversitesi

36. Abdurehim Rahman, (M) Doçent, Sincan Üniversitesi; doktora; Ruqiye Osman ' ın kocası

37. Ruqiye Osman, (F) admini, Sincan Üniversitesi Kütüphanesi; Abdurehim Rahman ' ın eşi

38. imam, Sincan Üniversitesi ' nin bilgisayar merkezi.

39. weli barat, (M) Sincan Üniversitesi Eski dekanı.

40. Mutellip Sidiqqahiri (M) Doçent, Kaşgar Üniversitesi.

41. Enwer Kunlede (M), fizik öğretim üyesi, sincan normal üniversitesi

42. Nijatsopi, (M) Profesör, ili öğretmenler koleji; doktora; sandalye, edebiyat bölümü

43. Barat tursunbaqi, (M) eski rektör, Hotan Öğretmenler Koleji [Dazhuan]

44. Ablet Abdurishit (berqi), (M) Doçent, Sincan Eğitim Enstitüsü; doktora; şair

45. khalmurat eysajan, (M) eğitmen, ili Pedagojik Enstitüsü

46. Ömerjan Nuri, (M) eğitmen, Hotan Öğretmenler Koleji [Dazhuan]

47. Azat Sultan, (M) sandalye, xuar edebiyat ve sanat birliği; sandalye, Sincan Yazarlar Derneği; Profesör; Edebiyat Uzmanı

YÜKSEK & ORTA OKUL ÖĞRETMENLERİ

1. ablajan memet, (M) konisheher bir numaralı lise.

2. ehmetjan jume (M), konisheher bir numara lise

3. Sajidigul Evet (F) konisheher bir numaralı lise.

4. abla memet (M) Eski Müdürü Kucha No: 1 Lise, 2017 'de kimya' da reworded.

5. Niyaz imin, (M) eski hoca, kucha ilçe no: 1 ORTAOKULU

6. Ekrem islam, (M) Müdür Yardımcısı, Sanji City N O:3 Ortaokulu

7. Dilraba Kamil, (F) eğitmen, zamanliri 92 Ortaokulu

8. tursunjan hézim, (M) eğitmen, AQSU 1 ORTAOKULU

9. ablet shemsi, (M) eğitmen, kucha ilçe ishkhala köyü ortaokulu

10. Adiltursun, (M) Müdür Yardımcısı, kıdemli öğretmen, kaşgar eski şehir ilçe 1 Ortaokulu; milli seviye uzman

11. Shahip Abdusalam (nurbeg), (M) eğitmen, kelpincounty 1 Ortaokulu; şair

12. Zohre Niyaz (sayramiye), (F) eğitmen, bay ilçe sayram köyü ortaokulu; şair

13. Turdituniyaz, (M) eski müdür, zamanliri city deneysel ortaokulu

14. Alimyawa, (M) eski eğitmen, peyzawat ilçe güllük köyü ortaokulu; şair

15. ilham tahir, (M) Öğretmen (kovuldu), Orta Normal Üniversitesi 'ne bağlı orta okul ; Tahir Talip' in oğlu

GAZETECİLER, EDİTÖRLER VE YAYINCILAR

1. Ablikim Hesen, (M) Uygur Bölümü Başkanı ve kıdemli editör, Sincan gençlik basını;

2. yalqun rozi, (M) Editör, sincan eğitim basını,

3. Kadir Arslan, (M) Editör, sincan eğitim basını

4. Mahibeder mekhmut, (F) Editör, sincan eğitim basını

5. ayshem peyzulla, (F) Editör, sincan eğitim basını

6. Tahir Nasır, (M) eski baş, eski asistan baş editör, sincan eğitim basını; xuar halk hükümeti eğitim müfettişi

7. Wahitjan Osman, (M) Editör, sincan eğitim basını, şair

8. Erkin muhemmet, (M) Editör, sincan eğitim basını

9. Ekber sirajidin, (M) Editör, sincan eğitim basını

10. Yasin Zilal, (M) baş editör, "Tarım" Günlüğü; şair

11. Abdurakhman ebey, (M) eski şef, eski kıdemli editör, sincan halk basını

12. Ekhmetjan Moomin (tarimi), (M) Kıdemli Editör, sincan halk basını

13. Qurban Mamut, (M) eski baş editör, eski kıdemli editör, "Sincan kültür" Günlüğü

14. İlhamweli, (M) sandalye, kıdemli editör, "Sincan gazetesi" Uygur Editör Bölümü

15. mirkamil ablimit, (M) Başkan Yardımcısı, kıdemli editör, "Sincan gazetesi" Uygur Editör

Bölüm

16. memtimin obull, (M) Editör, "Sincan gazetesi" Uygur Editör Bölümü

17. Jur ' et hacı, (M) Editör, "Sincan gazetesi" Uygur Editör Bölümü

18. Erkin Tursun, (M) Editör, yönetmen, ili televizyon istasyonu

19. Abdurehim Abdulla, (M) Kıdemli Editör, sincan görsel işitsel basın; şair

20. Enwer Qutluq (nezeri), (M) Editör, sincan televizyon istasyonu; şair

21. Qeyser qéyum, (M) baş editör, "edebi çeviriler" Dergisi intihar etti. Kampları muhtemel gözaltı yerine polis çağırıyor sonra ofis binasının sekizinci kattan atladı.

22. mirzahit kérimi, (M) eski editör (emekli), Kaşgar Uygur basını; yazar

23. Mehmutjan Hoca (ümidwar), (M) Editör, "Sincan gençlik" Günlüğü; şair

24. Ablajan siyit, (M) vice baş editörü, kıdemli editör, Kaşgar Uygur basını

25. Osman Zunun, (M) eski baş editör, kıdemli editör, Kaşgar Uygur basın, emekli

26. Abliz Ömer, (M) eski baş editör, kıdemli editör, Kaşgar Uygur basın, emekli

27. Osman Eheet (M) müzik editörü, Karluk Elektronik

28. Erkin İbrahim (peyda) yayıncı, ogen yayıncılık şirketinin CEO ' su.

29. Chimen ' gül awut, (F) Kıdemli Editör, Kaşgar Uygur yayıncılar; şair

30. Tahir Talip, (M) Kıdemli Editör, " Kaşgar günlük," şair, halk figürü

31. Khalideisra ' il, (F) Editör, " Sincan gazetesi," emekli; yazar

51. Méhrigül Tahir, (F) eğitmen, Kaşgar Anaokulu öğretmenleri eğitim okulu; Tahir Talip ' in kızı

52. Abdurahman Abdurehim (M) Kaşgar Uygur basını, editör

53. memetjan abliz boriyar (M), Kaşgar Uygur basın, editör, yazar

54. Memet Kunlede (M), Kaşgar Uygur basını

55. Anargul Hekim, (F), Kaşgar Uygur basını

56. Guzelnur Qasim (F), Kaşgar Uygur basını

57. Mahinur Hamut, (F) Kaşgar Uygur basını

58. Erkin Emet (M), Kaşgar Uygur Basın Başkanı

59. Emrulla Enwer (M) Kaşgar Uygur basını

ŞAİRLER, YAZARLAR VE ALİMLER

1. Perhattursun, (M) Araştırmacı, xuar halk sanat merkezi; doktora; yazar, şair

2. Abbas muniyaz, (M) profesyonel yazar, Xuar Yazarlar Derneği

3. Muhter Helil Buğra (M), şair, xuar tv istasyonu

4. İdris Nurulla, (M) bağımsız çevirmen, şair

5. Qasimjan Osman (Gazi), (M) sivil uşak, peyzawat ilçe parti komitesi propaganda bölümü; şair

6. Yasinjansadiq (choghlan) (M) yazar, Xuar Yazarlar Derneği

7. Osman Hoşur (M), yazar, Uygur Ders Kitabı ' nın katılımcı.

8. Memet Emet chopani, yazar, şair

9. Ibrahim Alptekin (M) poet, publisher, Artush

10. Abduqadirjüme, (M) bağımsız çevirmen, şair

11. Nezire Muhemmedsalih, (F) bağımsız yazar; adiljantuniyaz eşi; muhemmedsalihhajim kızı

12. muhemmedsalih hajim, (M) Araştırmacı, Milletlerden Araştırma Enstitüsü, Sincan Sosyal Bilim Akademisi, emekli; Kur ' an ' ı Uygur ' a çevirmen; dini alim ve çevirmen; 84 yaşında bir kampta öldü; baba muhemmedsalih ' in babası

13. Memet ' éliabdurehim, (M) eski dil komitesi eski başkanı, emekli

14. Tahir Abduweli, (M) Araştırmacı, xuar dil komitesi

15. Alimjan, (M) Araştırmacı, xuar dil komitesi

16. na ' iljanturghan, (M) Araştırmacı, xuar dil komitesi

17. Küresh Tahir, (M) Araştırmacı, Sincan Sosyal Bilimler Akademisi; Tahir Talip ' in oğlu

18. Abdurazaq sayım, (M) Sincan Sosyal Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı; kıdemli araştırmacı

19. Gheyret Abdurahman, (M) Araştırmacı, Sincan Sosyal Bilimler Akademisi; vice head, Dil Enstitüsü, Sincan Sosyal Bilimler Akademisi

20. Abduqéyum mijit, (M) Araştırmacı, etnik kültür Araştırma Enstitüsü, Sincan Sosyal Bilimler Akademisi

21., Almanya 'da dini çeşitlilik çalışması için Max Planck Enstitüsü' nde 21. Sajidetursun, (F) doktora araştırmacısı

22. Abbas Burhan, (M) Araştırmacı, xuar eğitim bölümü; müdür yardımcısı, zamanliri city 10 ilköğretim okulu

23. Ablimit, (M) Uygur klasik edebiyatı bağımsız araştırmacı; doktora

24. Gulbahar Eziz, Writer, poet, Lwyer.

25. Adiljantuniyaz, (M) eski personel, sincan halk radyo istasyonu; şair; Nezire Muhemmedsalih ' in kocası

26. Dilmurat Tursun (M) Araştırmacı, zamanliri belediye eğitim bölümü,

27. Adil Rishit (M) Araştırmacı, xuar eğitim basını

28. tursunjan muhemmet marshal, web sitesi editörü, yazar

SANATÇI, AKTÖR, YÖNETMEN, ORGANİZATÖR, ŞARKICILAR

1. mekhmutjan kunlede, (M) yönetmen, sincan televizyon istasyonu

2. ekhmetjan metrozi, (M) Teknisyeni, sincan televizyon istasyonu

3. qeyum muhemmet, (M) Doçent, Sincan Sanat Enstitüsü; aktör; ev sahibi; Aynur Tash ' in kocası

4. Aynur Tash, (F) insanların radyo istasyonu, sağlık nedeniyle emekli oldu; qéyummuhemmet eşi

5. Erkin Tursun, (M) Editör, yönetmen, ili televizyon istasyonu

6. E ' ' ve, (M) Reis, zamanliri milletin radyo istasyonu Uygur Editör Bölümü

7. Zulpiqarköresh, (M) Editör, sincan televizyon istasyonu; şarkıcı

8. Abdurehim Heyit (M) singer

9. zulpiqar koresh (M) ev sahibi, xuar tv istasyonu

10. Reshidedawut (F) şarkıcı, xuar tiyatrosu

11. ADİ LMİJİT (M) komedyen, xuar tiyatrosu

12. Senewertursun (F) şarkıcı, xuar tiyatrosu

13. Gulshen Memettursun, Host XUAR TV station

14, ablet zeydın (M) xuar tv istasyonu, editör

15. Peride Mamut (M), singer, actor

16. Zahirshah Ablimit (M) şarkıcı

17. Ablajan Awut Ayup (M) singer

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ

1. Qeyser Abdukerim (M), bilgisayar mühendisi, şair.

2. metyasin metqurban (M) Bilkan Elektronik şirketi, CEO, bilgisayar mühendisi

3. Perhatzahir (M) Bilgisayar mühendisi

4. Abdurahmanmemetabla (M) Bilgisayar mühendisi, CEO, rawanyol elektronik şirketi.

5. Nurshat (M) grafik tasarımcısı, Karluk Elektronik şirketi

6. abletjan ismail (M), yaltapan yazılımının yaratıcısı, xuar devlet web sitesi ts ' nin mühendisi. Cn,

7. Sirajidin Qarluq (M), Qarluq electronic, co, ltd,

8. Amannisaqemirdin (F) muhasebeci, Karluk Elektronik,

9. Reyhangulmehmut (F) grafik tasarımcısı, Karluk Elektronik

10. Yusupehmet (M) grafik tasarımcısı, Karluk Elektronik

11. Emetjan, (M) qutlan elektronik şirketi, bilgisayar mühendisi

12. muhtar rozi, (M) Bilgisayar uzmanı; programcı

13. EKBER ESET (M) Web Sitesi Tasarımcısı, CEO, bagdax elektronik

14. 5. Dilshat Perhat (Ataman), (M) Founder, "Diyarim" Website

FOTOĞRAFÇI

1Nijat memtimin, (M) çalışanı, Kaşgar bölge devlet bilgi ofisi; fotoğrafçı

2. Mutellipjan memtimin, (M) sahibi, "Kaşgar beyaz steed fotoğraf stüdyosu"; fotoğrafçı

DİĞER

1. Ablimitablikim, (M) ma öğrenci, Şangay Sanat Enstitüsü

2. Arzugül abdurehim, (F) Japonya'da ma'yı aldı

3. ABDURİSHİT İMİN (M) Xuar Tarım Bakanlığı

4. Gülbahar Éziz, (F) sivil uşak, xuar cezaevi yönetim ofisi; psikoloji danışmanı; avukat

6. Ghalip Rahman, (M) Başkan Yardımcısı, Zamanliri Belediye Mahkemesi, hakim.

Ek: Sincan ' ın diğer azınlık milletlerden hapsedilmiş aydınlar

1. Qabilqansadiq, (M) Editör, sincan eğitim başın; Kırgız

2. Esqerjunus, (M) Araştırmacı, Sincan Sosyal Bilimler Akademisi; Kırgız

3. Hörmetjanabdurahman (Fikret), (M) Profesör, Sincan Üniversitesi; Özbek

4. Mambetturdi, (M) Profesör, sincan normal üniversitesi; edebiyat eleştirmeni; Kırgız

5.Abdurahman Eziz (M) Writer, Ermudun, Yengisheher, Kashgar, Kyrgiz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER