“Çok şanslı atlatılmış bir deprem”

İzmir depreminin etkilerini değerlendiren İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı deprem riskine dikkat çekerek İzmirlileri hasarlı binalara asla girmemeleri konusunda uyardı...

“Çok şanslı atlatılmış bir deprem”

İzmir depreminin etkilerini İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı deprem riskine dikkat çekerek İzmirlileri hasarlı binalara asla girmemeleri konusunda uyardı. Depremin büyüklüğüne göre düşük şiddetle gerçekleştiğini belirten Taşkın, "Yer hareketleri çok düşük. Çok şanslı atlatılmış bir deprem. Eğer 6.6 hatta 6.9 doğruysa, oluşturduğu yer hareketleri, denizde ve biraz açıkta olması, daha iyi zeminli bir yamaçta olması itibariyle şanslı atlatılmış bir deprem bu" tespiti yaptı.

HASARLI BİNAYA ASLA GİRİLMEMELİ

Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı depremlere karşı uyardı:

“İzmirliler, bir kere binalarında herhangi bir hasar, çatlak görüyorlarsa ve uzman değillerse, uzman bir inşaat mühendisi değillerse, ve binalarında çatlak görüyorlarsa, binasından uzak duracak. ‘5 dakika içeri girip bir şeyimi alayım’ bile demeyecek. Şu aşama artçı depremlerin oluşacağı bir aşama. İlk bir ayda çok sık artçı deprem olur, ilk bir haftada ise çok yoğun olur bunlar. 6.9’luk bir depremin, 5.9, 6.0’a kadar artçıları olacaktır. Bunlar çok sayıda olmaz ama bir tane iki tane yüksek büyüklüğe sahip artçıları olur. Bunun ne zaman olacağı belli olmadığı için iki dakika evime gireyim dendiği anda bu olabilir. Özellikle ilk bir hafta çok tehlikeli. Bir yıl bir büçük yıl sallanır, yıkıcı niteliğini de azaltır. Bu böyledir. Van’da da böyle olmuştur.”

YORUM EKLE