Çorlu’da tren kazası onlarca ölü var!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu raydan çıkarak devrildi.

Kazada çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. 

Kaza, Çorlu ile Muratlı arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu raydan çıkarak devrildi. Devrilen vagonlarda yaralılar olduğu belirtilirken olay yerine çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. 

İlk belirlemelere 10 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan tren kazasında ilk belirlemelere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgeye 100’ün üzerinde ambulans sevk edildiği bildirildi.

Başbakanlık’tan açıklama

Tekirdağ Çorlu’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Muratlı-Balabanlı Bölgesine geldiğinde trenin raydan çıkması sonucu kaza meydana gelmiştir. Yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var” denildi. 
Tekirdağ Çorlu’da meydana gelen tren kazasının ardından Başbakanlıktan yazılı açıklama yaptı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması (trenin raydan çıkması) sonucu kaza meydana gelmiştir. Yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum. Sayın Başbakanımız, kazanın ardından bölgeye giden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ile telefonla görüşerek olay hakkında bilgi aldı. Gelişmeler an be an takip edilmektedir” ifadesi yer verildi. 

İBB kurtarma araçlarını kaza bölgesine gönderdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatıyla İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 7 araç, tren kazasının yaşandığı bölgeye gönderildi.

Erdoğan Tren kazası ile ilgili bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin bazı vagonlarının raydan çıkması neticesinde yaşanan kaza hakkında bilgi aldı.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasına ilişkin açıklama yayımladı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir.

Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır” denildi. 

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının koordineli bir şekilde çalışmalar başlattığının belirtildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor.

Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan hareket etmiş olup, kaza yerine gitmektedir” ifadelerine yer verildi. 
Açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulduğu belirtilerek şunlara yer verildi: 

“Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
AYHAN KALKAN DİNAR
AYHAN KALKAN DİNAR - 3 yıl Önce

ÖNCE HAYATINI KAYBEDENLERE RAHMET DİLİYORUM;BAŞIMIZ SAĞ OLSUN.Bir zamanlar her mahallede en az bir gece bekçisi vardı EMNET TEŞKİLATININ Bu bekçileri hırsızlara aman vermezdi.
DDY teşkilatımızın da her istasyon arasında görev yapan YOL ÇAVUŞLARI vardı. İstasyonlar arasında yayan giderek DDY raylarını, yani yollarını kontrol ederek İstasyon şefine rapor verirdi.
TASARRUF NEDENİYLE BU KADROLAR KALDIRILDI VE MAHALLELERDE HIRSIZLIK VE DDY. DA KAZALAR MEYDANA GELMESİNE TSARRUF KELİMESİ SEBEP OLDU. Gençliğimde 50 yıl önce Dinardan-Sandıklıya DDY Yol çavuşu yayan giderek yolları denetlerdi. Dinarın 7mahallesi vardı Her mahallede Gece Bekçileri sabaha kadar dolaşır onları da nöbetçi komiser kontrol aracıyla denetlerdi
İşsizliğe önem veren hükümetimizin BU KADROLARIN YENİDEN VERİLMESİNİ SAĞLAMASINI YENİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN BEKLİYORUZ. AYHAN KAKAN- DİNAR


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344